6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 85-86-87-89 Cevapları Tutku Yayınları

Göster

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 85


Hazırlık Çalışmaları Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 85 Cevapları


Soru : 1. Tevekkül ne demektir? Bu konuda bir araştırma yapınız.


Cevap: Her şeyi Tanrı’ya, yazgıya bırakma, yazgıya boyun eğme, her şeyi Tanrı’dan bekleme.


Soru : 2. Sabrın önemiyle ilgili bir ayet ve bir hadis öğrenip bunları defterinize yazınız.


Cevap:

  • Al-i İmran Suresi, 125. ayet: Evet, eğer sabrederseniz, sakınırsanız ve onlar da aniden üstünüze çullanıverirlerse, Rabbiniz size meleklerden nişanlı beş bin kişiyle yardım ulaştıracaktır.
  • Sabır üçtür:  Musibetlere karşı sabır,  Kullukta sabır, Günah işlememekte sabır…”
  • “Güçlü kimse, insanları güreşte yenen değil, bilakis öfke anında kendisine hakim olandır.”

Soru : 3. Peygamberimizin (s.a.v.) günlük hayatta yaptığı dualardan örnekler araştırıp bunlardan iki tanesini defterinize yazınız.


Cevap:
“ Allah(c.c.)ümme bike asbahna ve bike emseyna ve bike nehya ve bike nemutu ve ileykennuşur.”
“Allah(c.c.)ım! Senin yardımınla sabaha girdik, senin yardımınla akşama kavuştuk, senin yardımınla diriliyor ve senin kudretinle ölüyoruz ve (kıyamette) varış sanadır.”
(Ebu Davud: 5067)


Soru : 4. Yüce dinimiz, beslenme konusunda ne gibi ölçüler koymuştur? Bu konuda bir araştırma yapıp sunu hazırlayınız. Hazırladığınız sunuyu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Yiyeceklerini zıt olarak seçip yemekteydi peygamberimiz. Eğer zıt bir yiyecek bulamazsa ihtiyacı kadar yer ve aşırıya kaçmazdı. Dinimiz de fazla yemek israf olarak geçmektedir. Doyacak kadar değil ihtiyacımız kadar yemeliyiz.


Soru : 5. Duanın önemiyle ilgili bir ayet ve bir hadis araştırıp öğreniniz. Öğrendiğiniz ayet ve hadisi defterinize yazınız.


Cevap:
Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi – 186)

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Allah’a Güvenmesi ve Sabrı Cevapları Sayfa 86, 87, 88, 89


Peygamberimizin Allah’a Güvenmesi ve Sabrı Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 86 Cevapları


Soru : “Allah’a (c.c.) güvenmek” ne demektir? Allah’a (c.c.) güvenen bir mümin, hayatında nasıl davranır? Bu konudaki görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Allah’a güvenmek kötü bir şey olduğu zaman bile Allah’a sığınıp ondan yardım dilemektir. Allah’a güvenen bir insan kötülükten uzak olup iyilik yapmanın peşinde olur. Onun emirlerine uyar ve ona göre yaşar.


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 87 Cevapları


Soru : Yukarıdaki şema üzerinde arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap: Allah’ güvenmek ona sığınmamızı, ona inanmamızı, ondan yardım dilememizi gösteren bir duygudur.


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 89 Cevapları


Soru : Allah’a (c.c.) inanıp güvenmek bize neler kazandırır ve hayatta başarılı olmamıza ne gibi katkılar sağlar? Aşağıya, bu konudaki düşüncelerinizi ifade eden bir yazı yazınız.


Cevap: Allah’a inanmak kötü zamanlar da bile ona dua ederek yardım beklemektir. Allah’a güvenmek bize hayatta birçok şeyi başartır. Ondan umut bekler ve onun emirlerine göre yaşarız. Yaşamamız doğru yolda ilerler ve mutlu olmanın yollarını görürüz. Böylece daha huzurlu bir yaşamımız olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Allahu Teala en büyük bir tevekkül ile bağlanmanız gerekmektedir Allahu Teala rahman ve rahim sıfatlarından anlaşıldığı gibi kullarından büyük bir sevgiyle ve merhamet ile nimet lerde bulunur. Allahu Teala dünya hayatımızda Müslümanların ahlaklı ve imanlı yaşam sürmesi gerektiğine ve Müslümanlığı yer alması gerektiğine Özen göstermiştir Ayrıca peygamber efendimize iman etmek ve kur’an-ı Kerim’in kılavuz haline getirmemiz de Müslümanların Allah’a tevekkül ile arttıracaktır Allah’ın tek daha neye inanmak ona yönelmek ve ona dua ederken enişten duygularda dua etmek bizi mutlu ve huzurlu insanlar yapar Allahu Teala eden doğru bir şekilde ne istersek bize bolca vereceğini biliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.