6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 65-66-68 Cevapları Tutku Yayınları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 65


Hazırlık Çalışmaları Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 65 Cevapları


Soru : 1. Asr-ı Saadet kavramı hakkında bir araştırma yapınız.


Cevap: Arapça asr (devir, zaman, çağ) ve saâdet (mutluluk, bahtiyarlık) kelimelerinden meydana gelen asr-ı saâdet terimi “mutluluk dönemi, insanların en bahtiyar oldukları çağ” mânasını taşımaktadır.


Soru : 2. Peygamberimizin (s.a.v.), ilim öğrenmenin önemini belirten iki hadisini öğrenip defterinize yazınız.


Cevap:

 • Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir.
 • İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer Şu üç şey bundan müstesnadır; Sadak-i cariyen istifade edilen ilim, Kendisine dua eden hayırlı evlat.

Soru : 3. Peygamberimizin (s.a.v.) yakınında olan genç sahabilerden üçünün adını öğreniniz.


Cevap:

 • Hz.Ebubekir
 • Hz.Ali
 • Hz.Zeyd

Soru : 4. Reci Vakası nedir? Bu olayla ilgili bir araştırma yapınız.


Cevap: İslam’ı tebliğ etmek adına Allah Resulü  kabilelere muallimler göndermiştir. Gönderdiği bazı muallimler ihanete maruz kalmıştır. Bu vaka da bu ihanetlerden biridir. On kişilik bir Müslüman öğretici grubunun müşrikler tarafından hile ile pusuya düşürülerek şehit edilmişlerdir.


Soru : 5. Üsame b. Zeyd (r.a.) kimdir? Genel Ağ, İslam ansiklopedisi vb. kaynaklardan onun hakkında bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri sunu hâline getirip sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Usame bin Zeyd Muhammed’in sahabelerinden biri ve Zeyd bin Harise’nin oğludur. 615/616 yılları civarında doğmuştur. Hendek Muharebesi ve sonrasında gerçekleşen muharebelere katıldı. Farklı rivayetlere göre 676, 680 veya 681 yılı civarında yaşamını yitirdi.

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Gençlerin Arkadaşı Peygamberimiz Cevapları Sayfa 66, 67, 68


Gençlerin Arkadaşı Peygamberimiz Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 66 Cevapları


Soru : Gençleri diğer toplum kesimlerinden ayıran özellikler neler olabilir? Düşününüz.


Cevap: Gençleri diğer toplum kesiminden ayıran özellikleri daha heyecanlı, meraklı, öğrenmeye aç ve daha dinç olmaktadırlar. Gençler bu dönemde kendi kişiliklerini bulup kendi yollarını çizerler. İleride ne yapacaklarına bu dönemde belirler ve yerine getirmeye çalışırlar.


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 68 Cevapları


Soru : Hz. Peygamber (s.a.v.), gençlere verdiği değeri hangi davranışlarıyla ortaya koymuştur? Örneklerden de yararlanarak aşağıdaki şemayı tamamlayınız.


Cevap:
Hz. Peygamber (s.a.v.), gençlere verdiği değere örnekler ;

 • Gençlerle şakalaşmıştır.
 • Gençlere iltifatta bulunmuştur.
 • Gurularını kırmamıştır.
 • Görev ve sorumluluklar vermiştir.
 • Nasihat vermiştir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Bir toplumda bulunan gençler o toplumun geleceğine yön verir peygamber efendimiz zamanında yaşayan gençler ve sahabeler Müslümanlığı tercih etmiş ve bu yolda mücadele ederek Müslümanların yayılmasına büyük destek vermişlerdir günümüzde de gençlerin önemi çok fazladır bilinçli bilgili araştıran öğrenen ve okuyan gençler ülke geleceği için çok önemlidir Müslümanlıkta da gençlerin eğitilmesi ve temel bilgiler edilmesi esas alınmıştır gençlerin Müslümanlık bilgilerini tam olarak alması mesleklerini güzel bir şekilde icra etmesi ileride hakları için nasıl yön verecekleri belirlenmektedir

 2. Anonim dedi ki:

  Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem gençlerin ve Müslümanların ilim öğrenmesi gerektiğini söylerdi Müslümanların gerekliliğin iline bağlı olduğunu bilirdi. peygamber efendimiz zamanında yaşayan gençler ve sahabeler peygamber efendimizin izinden giderek birçok ilim hakkında bilgi edilmişlerdir bu ilim bilgilerini gelecekteki nesillere ve öğrencilerine öğreterek Müslümanlığı en güzel şekilde yaşamışlardır bizlerde peygamber efendimiz ve kur’an-ı kerim’deki eğitici bilgiler ve nelerden faydalanarak Müslümanlığı en güzel şekilde yaşayabiliriz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.