Ders Notları

Alt deride bulunan kan damarları, ter bezleri ve yağ bezlerinin görevleri nedir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Alt deride bulunan kan damarları, ter bezleri ve yağ bezlerinin görevleri nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Alt deride bulunan kan damarları, ter bezleri ve yağ bezlerinin görevleri nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Alt deride bulunan kan damarları, ter bezleri ve yağ bezlerinin görevleri:

  1. Vücut ısısı dengesi sağlanır.
  2. Vücut dıştan gelen tehditlere karşı korunur.
  3. Deri yoluyla Boşaltım yapılması sağlanır.
  4. Vücudun ısısı ve nemlilik oranı dengelenir.
  5. Doku ve organların beslenmesi sağlanmış olur.

Alt deride bulunan kan damarları, ter bezleri ve yağ bezlerinin görevleri nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Deri vücudumuzu saran kaslarımızın ve etlermizin bir arada olmasını sağlayan üst ve alt kısımlarda oluşan, bedenimizi koruyan, ısıtan, darbelere karşı dayanıklı hale gelmemizi sağlayan hissetme duyu organımız dan bir tanesidir.

Üst deri ve alt deri  meydana gelinen, gözle görülebilen değişimlerin gerçekleştiği yer üst derindir. Alt deri ise kan damarları, ter bezleri ve yağ bezlerinden oluşur. Alt deri üst deri ile birleşik durumdadır. Üst deriden daha kalınır. Yapısı sayesinde kıl kökleri, kıl  kasları, yağ bezleri, ter bezleri, sinirler, kan damarları  bulunur. Bunların tamamı derinin duyu almasını sağlamak amacıyladır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vücudumuzda derinin altında bulunan damarlarımız kaslarımız ve kanımızı vücudumuzun nemlenmesini koruduğu gibi dışarıdan gelecek herhangi bir vücudumuzun ısısını nemlilik oranını dengeler ve bu şekilde dışarıdan gelecek herhangi bir tepkiye karşı önlem almayı ve savunmaya yardımcı olur bunun yanı sıra kaslarımızı ve kemiklerimizi sararak yapılması oluşturur bu sonunda verdiğiniz güzel bilgiler ve cevaplar için çok teşekkür ederim anlamadın veya öğrenmek istediğim tüm konuları araştırmak ve öğrenmek için Forum sayfa sitesini ziyaret ediyorum sizler sayesinde Türkçe dersinde matematik dersinde fen bilimleri dersinde ve sosyal bilgiler dersinde çok başarılıyım ve ders kitaplarında bulunan tüm ödevleri buraya bakarak öğreniyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.