Ders Notları

Mehmet Âkif Ersoy hakkında öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

4. Sınıf Türkçe Mehmet Âkif Ersoy hakkında öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mehmet Âkif Ersoy hakkında öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 tarihinde İstanbul’da  dünyaya geldi. Mehmet Akif Ersoy bağımsızlık için yazılacak olan bağımsızlık marşı için ödül nedeniyle katılmak istemedi. Ancak arkadaşlarının ısrarı sonucunda yarışmaya katıldı. İstiklal Marşı 1921 tarihinde kabul edildi. Mehmet Akif; aldığı ödülü kızılaya bağışladı.


Mehmet Âkif Ersoy hakkında öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Mehmet Akif Ersoy ; 20 Aralık 1873, İstanbul’da dünyaya geldi. 4 yaşındayken Fatih’de Emir Buhari Mahalle Mektebi’ne başladı. Mehmet Akif Ersoy, 1920’de Burdur milletvekili seçildi. 1921 yılında milli marşımız için düzenlenen yarışmada, “para ödülü almamak” koşuluyla katılmayı kabul etti.

Ödül olarak verilen 500 lirayı Kızılay bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü’l-Mesâi Vakfına (İş Evi) bağışladı.

1923 yılında Abbas Halim Paşa’nın daveti üzerine Mısır’a gitti. 1929 – 1936 yılları arasında Kahire’deki “Câmiü’l-Mısriyye” Üniversitesi’nde, Türkçe öğretmenliği yaptı. 17 Haziran 1936’da İstanbul’a dönmeye karar verdi. 27 Aralık 1936 tarihinde hayatını kaybetti ve Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Cumhuriyet ilan edildikten sonra ülkemize vermiş olduğu milli mücadele Türk milletinin göstermiş olduğu yardımlar ve dayanışma örneği Ayrıca bu milletin bölünmez topraklarının Türk milletine ait olduğu gibi kavramları anlatmak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla gerekli olan bir marşı Mehmet Akif Ersoy İstiklal marşı’nı yazarak en güzel şekilde ifade etmiş ve belirtmiştir. İstiklal marşı’mız bağımsızlığımızı özgürlüğümüzü ve vatanımızın topraklarını ne kadar kıymetli olduğunu gösteren ve İstiklal Marşı’nın Türk milletinin en büyük sembollerinden biri olduğunu göstermiştir. İstiklal marşı’mız on kıtadan oluşmuştur. Her kıtasında vatanımızın Cennet topraklarla dolu olduğu bu vatanın bölünmez olduğu ve vatanımızı ne kadar kıymetli olduğu belirtilmiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.