Ders Notları

Mehmet Âkif Ersoy’un “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız.

6. Sınıf Türkçe Mehmet Âkif Ersoy’un “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Mehmet Âkif Ersoy’un “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Mehmet Akif Ersoy memleket içerisinde kendi memleketine yabancı olanlar olduğu sürece bu memleketin dağılmaya ve yok olmaya doğru gideceğini söylemek istemiştir.

Eğer ki  biz birlik ve beraberlik içerisinde olur kendi milletimizin kültürüne sahip çıkar daha ileriye gitmek için batı medeniyetinin ilim ve bilimini örnek alırsak bu vatan hiçbir zaman dağılmaya ak ve her zaman payidar kalacaktır.


Mehmet Âkif Ersoy’un “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Mehmet Akif Ersoy un sahipsiz olan memleketin batması haktır. Sözü ile söylemek istediği. Sen millet, ulus olarak kendi yaşadığın vatanın çıkarlarını hiçe sayar atalarının kanı ile suladığı bu vatana sahip çıkmazsan kendi kültürüne yabancıları sırf batılı olacak diye kendi örf ve adetlerini yadırgarsan memleketin sonunun parçalanmak ve yok olması doğaldır.

Öncelikle biz birey olarak kendikültürümüze, örfümüze adetimize sahip çıkmalı, ulus olarak birlik ve beraberlik içinde olmalı batının teknolojisini ve bilgisini almalı kendi milli çıkarlarımız göre yorumlamalıyız. Bu sayede ancak bu vatan batmaz vede yükselmeye devam eder.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarih boyunca yapılmış olan milli mücadeleler vatana karşı duyulan bağlılık ve sevgi Ayrıca iman gücü ile yapılmış olduğunu ve bu sonuçlarda da zaferlere ulaşıldığını biliyoruz. Vatanımıza sahip çıkmak kültürümüzü yaşatmak , bayrağımıza ve İstiklal marşımıza ve değerlerimize sahip çıktıkça vatanımıza bağlı oldukça ve vatanımıza karşı görev ve sorumlulukları tam bir şekilde yaptığımız zaman vatanımız sahipsiz kalmaz ve düşmanların eline geçmez. Vatanımızı sevmek korumak ve vatanımıza hayırlı birer vatandaş olmak istiyorsan görev ve sorumluluklarımızı küçük yaştan itibaren bilmeli okuyarak çalışarak vatanımıza hayırlı birer vatandaş olmalıyız. Vatanımızın kimsesiz bırakmayarak ve tarih boyunca göstermiş olduğumuz milli mücadelenin öğrendiklerini verebileceğimizi tüm insanlara göstermek gerekir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.