Ders Notları

Balık ve diğer suda yaşayan canlıların yüzeylerinin kaygan ve pürüzsüz olması onlara nasıl bir avantaj sağlar?

5. Sınıf Fen Bilimleri Balık ve diğer suda yaşayan canlıların yüzeylerinin kaygan ve pürüzsüz olması onlara nasıl bir avantaj sağlar? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Balık ve diğer suda yaşayan canlıların yüzeylerinin kaygan ve pürüzsüz olması onlara nasıl bir avantaj sağlar? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Balık ve diğer suda yaşayan canlıların yüzeylerinin kaygan ve pürüzsüz olması sürtünme kuvvetini azaltır. Sürtünme kuvveti yüzmek için engel teşkil eder. Bu kaygan ve pürüzsüz yapıları rahatça yüzmelerini ve suda süzülmelerini sağlar.


Balık ve diğer suda yaşayan canlıların yüzeylerinin kaygan ve pürüzsüz olması onlara nasıl bir avantaj sağlar? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sürtünme kuvveti suda yaşayan canlıların yüzmesi için engel teşkil eder ve yüzmeyi ve suda rahatça süzülmeyi zor hale getirir. Balık ve diğer suda yaşayan canlıların yüzeylerinin kaygan ve pürüzsüz olması onlara sağladığı avantaj; suda rahatça süzülmeleri ve sürtünme kuvvetinin azalmasıdır. Buda onların suda rahat hareket etmelerini sağlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Denizlerde yaşayan birçok çorlu’nun dedim eden ve üst yüzeyleri neydi pürüzsüz ve kaygan olduğunu görebilmekteyiz bunun temel sebebi elbette ki kola rahat bir şekilde üzmelerine ve pürüzsüz bir şekilde olmaları elbetteki suda bulunma durumuna bağlı olduğu söylenebilir. Balıkların balinaların köpek balıklarının ahtapotların ve birçok Deniz canlısının üst yüzeyine dokunduğumuz zaman pürüzsüz bir yapıya sahip olduklarını gözlemleyebiliriz. Bunlar elbette ki suda sürtünme kuvveti ile daha rahat bir şekilde üzmelerine yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.