Ders Notları

Maddelerin suda batma ve suda yüzme özelliklerinden faydalanılarak hangi araç gereçler üretilmiştir?

4. Sınıf Fen Bilimleri Maddelerin suda batma ve suda yüzme özelliklerinden faydalanılarak hangi araç gereçler üretilmiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Maddelerin suda batma ve suda yüzme özelliklerinden faydalanılarak hangi araç gereçler üretilmiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddelerin suda batma ma veya suda yüzme özelliklerinden faydalanarak tarihi çağlardan beri birçok alanda faydalanılmıştır.

Gemi, sandal, yelkenli, duba gibi maddeler suda yüzdürmek için araçlar üretilmişken kanca ,çapa gibi suya batan araçlarla da bu yüzdürdükleri araçları şu üzerinde sabit tutabilmek için kullanmışlardır.


Maddelerin suda batma ve suda yüzme özelliklerinden faydalanılarak hangi araç gereçler üretilmiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizi incelediğimizde bazı cisimlerin yüzdüğünü, bazı cisimlerin ise suya battığını fark ederiz. Bunun en basit açıklaması kütlesi suyun kütlesinden ağır olan cisim her zaman batar.

Örneğin bir taşı suya atarsanız, kütlesi sudan ağır olduğu için doğal olarak batar. Bir tahtayı suya atarsanız batmadığını görürsünüz çünkü tahtanın kütlesi her zaman sudan hafiftir. Bu teknik ile yapılan gemiler skandallar, kayıkla, yelkenliler kütleleri suya dengelenerek şu yüzeyinde yüzebilmektedirler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde gördüğümüz birçok maddeler suya batarken birçok maddenin de su üzerinde gezdiğini gözlemleyebiliriz. Gemiler yelkenler botlar ve benzeri deniz araçları deniz üzerinde ağırlık olmasına rağmen basın sebebiyle yüzebildiğini ve bu yüzmede de bakmadık larından görebiliriz. Ayrıca gemilere takılan kancalar demirler ya da ağır taşların denize atıldığı zaman nasıl battığını görebilmek mümkündür bunun sebebi elbette ki madde ve deniz arasındaki basınç oranı ile alakalı bir ilişkili dir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.