Ders Notları

Mustafa Kemal’in düzenli orduya geçilmesi konusundaki kararlılığının nedenleri neler olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal’in düzenli orduya geçilmesi konusundaki kararlılığının nedenleri neler olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal’in düzenli orduya geçilmesi konusundaki kararlılığının nedenleri neler olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal’in düzenli orduya geçilmesi konusundaki kararlılığın nedeni düzensiz orduyla her ne kadar bir mücadele devam etse de tam olarak bir başarının elde edilemeyeceği gerçeğidir.


“Mustafa Kemal’in düzenli orduya geçilmesi konusundaki kararlılığının nedenleri neler olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Düzensiz Ordu ve halk birlikleri ile yapılan mücadeleler her ne kadar birçok başarı elde etse de daha çok can ve mal kaybına ve sürecini uzayarak halkın daha çok yıpranmasına sebep oluyordu.

Tam bir başarı elde etmek için düzenli bir orduya sahip olan düşmanlar karşısında düzenli bir ordu kurulması ve düzenli taktiklerle onların üzerine saldırmak gerekiyordu.

Böylece hem savaş taktikleri uygulanabilecek hem de daha kısa sürede daha az can kaybıyla savaşılabilecekti.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan bilgi ve cevapları baktığımız zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlı bir şekilde kurmuş olduğu düzenli ordunun başarıdaki önemi ve yerini anlatan birçok anıyı kahramanlığı görebiliyoruz Mustafa Kemal Atatürk her zaman kararlı ve bütün işlerinde düzenli olmuştur onun için çalışmış çabalamış ve kararlı bir şekilde vatanını kurtarmak için Türk milleti ile beraber hareket etmiştir bu da Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlı bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.