Ders Notları

Mustafa Kemal’in Osmanlı yöneticilerinin aksine ateşkes hükümlerinden rahatsızlık duymasının nedenleri neler olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal’in Osmanlı yöneticilerinin aksine ateşkes hükümlerinden rahatsızlık duymasının nedenleri neler olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal’in Osmanlı yöneticilerinin aksine ateşkes hükümlerinden rahatsızlık duymasının nedenleri neler olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal’ e göre Osmanlı hükümeti bu mütareke ile kendini kayıtsız şartsız düşmanlara teslim etmiş olacaktı. Rauf Beyin bu hatalı düşüncesi büyük zararlara neden oldu. Mustafa Kemal Osmanlı Devletinin parçalanmasından ve birçok yerin işgal olacağından korktu ve rahatsızlık duydu.


“Mustafa Kemal’in Osmanlı yöneticilerinin aksine ateşkes hükümlerinden rahatsızlık duymasının nedenleri neler olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal’in Osmanlı yöneticilerinin aksine ateşkes hükümlerinden rahatsızlık duymasının nedenleri; toprak bütünlüğünden korkması ve maddelerin ağırlığıydı. Mustafa Kemal’ e göre Osmanlı hükümeti bu mütareke ile kendini kayıtsız şartsız düşmanlara teslim etmiş olacaktı.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Araştırmak istediğimiz tüm ödevlerimizi öğrenmek istediğimiz tüm ödevlerimizi veya Türkçe dersimizde anlamadığımız öğrenmek istediğimiz tüm ödevlerimizi forum sayfa sitesinin yardımlarıyla ve bilgileri ile kısa bir sürede hızlı bir şekilde yapabiliriz Forum sayfa sizin vermiş olduğu bilgilere baktığımız zaman tüm ödevleri bilgileri ile ve cevapları ile yapabiliyorum özellikle inkılap tarihi ve atatürkçül ders kitabında araştırmak istedim tarihi olayları ve yenilikleri ya da öğrenmek istediğimiz birçok değerli bilgiyi Forum sayfa sitesi sayesinde hemen öğrenebiliyorum sizlere çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.