Ders Notları

Gökyüzünde gördüğünüz parlak bir gök cisminin yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu nasıl anlarsınız?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Gökyüzünde gördüğünüz parlak bir gök cisminin yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu nasıl anlarsınız? Sizce gezegen ve yıldızın görünüşü nasıldır? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Gökyüzünde gördüğünüz parlak bir gök cisminin yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu nasıl anlarsınız? Sizce gezegen ve yıldızın görünüşü nasıldır?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Gökyüzünde görmüş olduğum parlak bir gök cisminin yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu görüntüsünden anlarım.

Yıldızların ışınlarının uzaktan gelmesi sebebiyle atmosferdeki dalgalanmalardan etkilenir ve titrer gibi bir görüntü oluşturur. Eğer istiyorsa yıldızdır eğer titremiyorsa gezegendir.


“Gökyüzünde gördüğünüz parlak bir gök cisminin yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu nasıl anlarsınız? Sizce gezegen ve yıldızın görünüşü nasıldır?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Yıldızlarınızın ışınları uzaktan gelir ve atmosferdeki dalgalanmalardan dolayı etkilenir. Baktığımız zaman yıldızların titreşiyor gibi olduğunu görmemiz bu sebeptendir. Gökyüzüne baktığımız zaman parlak cisimlerin eğer titreştiğini görüyorsak bunun yıldız olduğunu anlayabiliriz.

Gökyüzündeki parlak cisim eğer titremiyorsa gezegen olduğunu anlayabiliriz. Bir gezegenin parlaklığı güneşten almış olduğu ışığı yansıtabilme gücü ile alakalıdır. Bu yüzden parlaklığı düşüktür.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gökyüzünde bulunan parlak bir cismin Yıldız mı yoksa gezegen mi olduğunu anlamak için öncelikle bu konu hakkında bilgi edinmem lazım yıldızların zaten şekil olarak gezegenlerden farklı olduğunu bilmekteyiz farklılık gösterdiği için elbette ki yıldız ve gezegen mi olduğunu bakarak ve inceleyerek anlayabiliriz 4 sınıf fen bilimleri dersimizde fen bilimleri dersinde öğretmenimizin verdiği tüm konuları güzel bir şekilde tamamlamak ve öğrenmek için her zaman diğer ders kitaplarının cevaplarını da bulabildiğin bu sayfaya ziyaret ettim bu sayfadaki bilgi ve cevaplarını ödev yaptım sizlere çok teşekkür ederim sizler sayesinde ödev yapmak çok güzel.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.