Ders Notları

Yaşadığınız yerdeki el sanatlarından hangisi ya da hangileri ilginizi çekiyor? Neden?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yerdeki el sanatlarından hangisi ya da hangileri ilginizi çekiyor? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yerdeki el sanatlarından hangisi ya da hangileri ilginizi çekiyor? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Yaşadığım yerde var olan bakır ve Gümüş işçiliği en fazla ilgimi çeken el sanatları arasında örnek olarak gösterebilirim.
Bakır ve Gümüş işçiliği el sanatlarına uygun olduğu için ve sürekli olarak dikkat ve birçok duygu ve motifi aktara bildiğim için bu el sanatlarına ilgi duyarak ileride bu el sanatları hakkında meslek sahibi olmak istiyorum.


Yaşadığınız yerdeki el sanatlarından hangisi ya da hangileri ilginizi çekiyor? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Yaşadığımız yerde el sanatlarından en çok ilgimi çeken ve tarihi motifler içerisinde barındıran ebru sanatı ile ilgili ilgi duyduğunu ifade edebilirim.
Ebru sanatına ilgi duymanın temel sebebi bu sanatın atalarımızdan bir şey kalmış olan gelenek ve göreneklerimize uygun olması motiflerin ve duyguların en iyi şekilde aktarılabilecek el sanatları arasında olduğundan dolayı Ebru sanatına ilgi duyduğunu ifade edebilirim.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yaşadığım bölgede yapılan yazma köşesi oyası iğne oyaları ve yapılan patikler iplerle ile işlenen yelekler ilgimi çok çekmektedir. Bu gibi eserler elbetteki el işçiliğidir bu el işçiliği günümüzde ev hanımları tarafından yapılan fakat oldukça emeği  olan ve renkleriyle güzellikleri ile birçok birçoğumuzun kullanmış olduğu el sanatları arasında yer alır. El sanatları bölgemizin ve ülkemizin her köşesinde yapılmaktadır yalnız bazı farklılıklar olabilmektedir elbette ki günümüzde ben sanatları yerine fabrikalar ve gelişmiş teknolojiyle üretilmiş ürünler daha fazla ilgi çekmektedir yalnız gözümüzde 10 ebru sanatı da ilgimi çok çekmektedir ebru sanatı renklerin suların birbiriyle dans etmesi ve birbirlerine olan etkileşimi ile çok güzel tablonun ortaya çıkma sanatıdır bu sanatı çok seviyorum ve gördüğüm zaman çok beğeniyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.