Ders Notları

Sizce kuvvetin büyüklüğü nasıl ölçülür?

5. Sınıf Fen Bilimleri Sizce kuvvetin büyüklüğü nasıl ölçülür? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sizce kuvvetin büyüklüğü nasıl ölçülür? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kuvvet duran bir cismi hareket ettiren hareket halindeki bir cismi durduran cismin yönünü ve şeklini değiştiren etkene kuvvet denir. Kuvvet dinamometre ile ölçülür.

Dinamometreler yayaların esneklik özelliklerinden faydalanarak yapılan bir ölçü aletidir. Kuvvetin birimi Newtondur.


Sizce kuvvetin büyüklüğü nasıl ölçülür? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Kuvvet cisimleri hareket ettirebilir. Hareket halindeki bir cismi durdurabilir. Cismin suratını değiştirebilir, cismin şeklini değiştirebilir, cismin suratını arttırabilir. Kuvvetler temas gerektiren kuvvetler, temas gerektirmeyen kuvvetler diye ikiye ayrılır. Cisimler fiziksel temas sonucu ortaya çıkan kuvvete temas gerektiren kuvvet denir. Futbolcunun topa vurması, bir telin bükülmesi, rüzgarın dalları sallaması, el arabasının sürülmesi,

Temas gerektirmeyen kuvvetler

Cisimler arası herhangi bir temas olmadan oluşan kuvvete denir. Yağmur damlasının düşmesi, saçımızı tararken saçlarımızı tarağı çekmesi, kazağımızı çıkarırken tüylerimizin dikenleşmesi, Mıknatısın toplu iğneyi çekmesi

Kuvvetin ölçü birimi ise dinamometredir. Dinamometreler yayaların esneklik özelliğinden faydalanarak iç içe geçmiş iki silindir ve bu silindirlerin içerisindeki kanallardan oluşur. Kuvvetin birimi  Newton dur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bence kuvvetin etkisi ve büyüklüğü elbette uygulandığı maddeyi hızını değiştirip var ya da farklı özelliklere sahip olmasının kuvvetin etkisiyle olabileceğini görebiliriz. Örneğin herhangi bir maddeyi hızlı sert bir şekilde kuvvet uyguladığımız zaman o maddenin çok hızlı bir şekilde hareket ettiğine yavaşlamasının geç olduğunu veya yön değiştirebileceğini söyleyebiliriz. Elbette ki çevremizde gördüğümüz birçok madde uygulanan kuvvet şiddetinde yön değiştirebilir yer değiştirebilir veya hızlanabilir ya da durakla ya bilir. Bu sadece kuvvetin büyüklüğü ile ve kuvvetin şiddeti ile gerçekleşmektedir. Bu konuda vermiş olduğunuz bilgiler için çok çok teşekkür ederim ve sizin sayenizde fen bilimleri dersi mi de hızlı bir şekilde bitirebildiği mi söyle söyleyebilirim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.