Ders Notları

Yaşadığınız yerde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yaşadığınız yerde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yaşadığınız yerde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Yaşadığımız yer İskenderun Bölgesi sanayi bakımından gelişmiş bir yerdir limanları demir çelik fabrikası Organize Sanayisi Arsuz plajları yerli turist Cazibe noktası durumundadır akarsularda besi balıkçılığı deniz kıyısında teknelerle Balıkçılık yapılmaktadır. Tarıma elverişli ovalarında Buğday arpa mısır pamuk yer fıstığı yetiştirilmektedir Ayrıca Zeytincilik ve turunçgiller bahçeleri bulunmaktadır.


Yaşadığınız yerde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Hatay bölgesi  rüzgar gülleri sayesinde yenilenebilir enerji ve de Payas tarafındaki termik santral sayesinde elektrik enerjisine sahiptir. Elektrik enerjisinin fazlasıyla olmasının sonucunda sanayisi oldukça gelişmiştir bölgede büyük bir demir çelik fabrikası bulunmaktadır Ayrıca limanlara sahiptir Organize Sanayisi gelişmiştir Sahilleri turizm’e elverişlidir Arsuz plajları yerli turist için Cazibe merkezidir küçük akarsularda resim balıkçılığı yapılmaktadır kıyılarında tekne balıkçılığı yapılır ovaları verimli olduğu için Pamuk yer fıstığı karpuz kavun gibi sulamalı tarım yapılmaktadır Zeytincilik gelişmiştir Dörtyol Arsuz taraflarında bahçeleri vardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye’de bulunan birçok bölgede tarımcılık hayvancılık ve sanayicilik ün kazanmıştır.özellikle Doğu bölgesi’nde tarımcılık ve hayvancılık geçim kaynakları yolları bu yoldan olan geçim kaynaklarıdır.bulunduğumuz yer kalabalık bölgelerden oluşuyorsa özellikle sanayicilik ve fabrikalarda iş imkanı rahatlıkla geçim unsuru yapabiliriz ama bulunduğumuz ortam dağlık ve köylük yer ise burada hayvanlar yetiştirip ya da tarımla uğraşıp geçimimizi sağlayabiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.