4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 182-184-189 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Aydınlatma Teknolojileri Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189


Aydınlatma Teknolojileri Metni Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 182 Cevapları


Soru : Geçmişte hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır?


Cevap: Geçmişte hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır?

Eski zamanlarda aydınlatma araçları günümüze göre çok farklıdır. İlk aydınlatma aracı ateştir. Ateşin bulunması ile bunun yardımıyla çalışan aydınlatma araçları yapılmıştır.

Daha sonraları elektriğin bulunması ile buna bağlı aydınlatma araçları üretilmeye başlanmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile bu aydınlatma araçları daha çok gelişme göstermiştir. Eskiden şimdiye kadar olan aydınlatma araçları şu şekildedir; ateş, meşale, yağ lambası, mum, gaz lambası, ampul, floresan lamba, led lamba olarak sıralanmaktadır. En son haline gelene kadar birçok aşamadan geçmiştir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 184 Cevapları


Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojilerinin Posterini Hazırlayalım


Malzemeler


• Fon kartonu
• Yapıştırıcı
• Makas
• Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçlarına ait görseller


Nasıl Bir Yol İzleyelim?


1. Beşer kişilik gruplar oluşturalım.
2. Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçlarını araştıralım.
3. Aydınlatma araçları ile ilgili görseller toplayalım.
4. Görsellerimizi yarım fon kartonuna uygun bir şekilde yapıştıralım.
5. Görsellerimizle ilgili bilgileri uygun yerlere yazalım.
6. Çalışmamıza uygun bir başlık bulup yazalım.
7. Hazırladığımız çalışmayı sınıf arkadaşlarımıza sunalım. Yıl sonunda sergilenmek üzere koruyalım.


DÜŞÜNELİM, YAZALIM, PAYLAŞALIM


1. Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçları arasındaki farklar nelerdir?


Cevap: Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçları arasındaki farklar nelerdir?

Eski zamanlardaki aydınlatma araçları ile şimdiki kullandığımız aydınlatma araçları birbirlerinden farklıdır. Geçmişten günümüze birçok değişiklik yaşamıştır. İlk bulunan aydınlatma aracımız ateştir. Ateşin bulunması ile zamanla yeni aydınlatma araçları yapılmıştır.

Bu aydınlatma araçları da ateş ile çalışmaktadır. Elektriğin bulunması ile aydınlatma araçları bu sefer de elektriğe göre şekillenmeye başlamıştır. Daha iyi, daha net bir şekilde olmuştur. Geçmişten şimdiye kadar aydınlatma araçları şunlardır; ateş, meşale, yağ lambası, mum, gaz lambası, ampul, floresan lamba, led lamba olarak sıralanır. İlk aydınlatma aracı ateş iledir. Şimdiki aydınlatma araçları ise elektrik ile çalışmaktadır. Aralarındaki fark budur.


2. Evlerimizde hangi aydınlatma araçlarını kullanırız?


Cevap: Evlerimizde hangi aydınlatma araçlarını kullanırız?

Geçmişten günümüze aydınlatma araçlarında birçok değişiklik yaşanmıştır. Bu değişiklikler teknolojinin gelişmesi ile yaşanmıştır. İlk çağlarda kullanılan aydınlatmalar ile şimdiki kullandığımız aydınlatmalar arasında büyük farklar vardır.

Olduğumuz zamana göre evimizde aydınlatma araçları kullanırız. Mesela dedemgilin zamanında kullanılan aydınlatma aracı gaz lambası olarak görülmektedir. Şimdi kullandığımız aydınlatma araçları ise; ampul, flüoresan, spot lamba, led lamba gibi aydınlatma araçları kullanırız. Bunda da gördüğümüz gibi teknolojinin gelişmesi ile zamanla kullandığımız aydınlatma araçları değişmiştir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 189 Cevapları


Soru : Gelecekte kullanacağımız aydınlatma aracının nasıl olacağını hayal ediniz, hayal ettiğiniz aydınlatma aracının şeklini aşağıya çiziniz.


Cevap:

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 182-184-189 Cevapları MEB Yayınları
“4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 189 Cevapları”

Soru : İnsanlar 20 yıl sonra ne tür aydınlatma araçları kullanabilirler? Tartışalım.


Cevap: İnsanlar 20 yıl sonra ne tür aydınlatma araçları kullanabilirler? Tartışalım.

İnsanlar ilk çağdan itibaren ateşin bulunması ile hem aydınlatmalarını hem de ısınmalarını sağlamışlardır. Sonraki yıllarda dünyanın gelişmesi ile fosil yakıt bulunmuş gaz yağları kullanılarak aydınlatılmış başlanmıştır.

Elektrik enerjisinin patchbay ampulün icadı ile birlikte aydınlatma ampul floresan gibi araçlarda gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Günümüz aydınlatmaları hala bu şekilde devam etmektedir. Sadece az voltajda daha fazla aydınlatma elde edilen tasarruflu aydınlatma araçları kullanılmaktadır.

Büyük olasılıkla gelecek 20 yıl içerisinde aydınlatma aynı şekilde ampuller floresanlar projektörler gebe araçlarla devam ederken elektrik enerjisinin kaynağı değişerek güneş enerjisi rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir. Enerji kaynaklarından elde edilmeye başlanacaktır.


Soru : Aydınlanmak için meşale kullanan geçmişteki insanlar, günümüzde ampulü kullanacağımızı tahmin edebilir miydi?


Cevap: Aydınlanmak için meşale kullanan geçmişteki insanlar, günümüzde ampulü kullanacağımızı tahmin edebilir miydi?

Aydınlatma araçları geçmişten bugüne birçok değişiklik göstermiştir. Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları ile şimdiki kullandığımız aydınlatma araçları birbirlerinden çok farklıdır.

Eski zamanlarda kullanılan meşale döneminde ki insanlar şuan ki kullandığımız ampulü bence hayal edemezlerdi. Etse bile içlerindeki hayal kurabilen ve icat etmeyi seven insanlar olurdu. Kullandıkları meşale ateş ile aydınlatmaktadır. Şimdiki kullandığımız ampul ise elektriğe bağlı bir sistem ile çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. geçmişte kullanılan aydınlatma araçları hem pratik değil hem de kullanıma elverişli değillerdi özellik de ateşin kullanıldığı zamanlarda mesaj eder sıkça aydınlatma amacıyla kullanılır da insanlar karanlıkta yol bulabilmek için yemek yemek için avlanmak için ateşten faydalanırlar the daha sonra lambalar mumlar aydınlatma aracı olarak kullanılmıştır teknolojinin genişlemesi ve icatlar sebebiyle meydana çıkan birçok aydınlatma aracı günümüzde çok çok çok kullanılmaktadır insan hayatını kolaylaştıran bu aydınlatma araçları bizim vazgeçilmez ihtiyaçlarımız haline gelmiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.