4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 124-125-126 Cevapları ATA Yayıncılık

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Karışımların Ayrılmasının Ekonomik Önemi Cevapları Sayfa 124, 125


Karışımların Ayrılmasının Ekonomik Önemi Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Sayfa 124


Sınıfımızdaki arkadaşlarımızla iki grup oluşturalım. Grupların birinden karışımların ayrılmasının ülke ekonomisine ve kaynakların etkili kullanımına olan katkısını, diğer gruptan ise karışımlar ayrılıp kullanılmazsa ortaya çıkabilecek sorunları araştırmasını isteyelim. Araştırma sonucu elde ettiğimiz verileri öğretmenimizin rehberliğinde sınıfta tartışalım.

Soru : Karışımların ayrılmasının ülke ekonomisine ve kaynakların etkili kullanımına olan katkısını yazınız.


Cevap :

Atmış olduğumuz atıkların cam, plastik, kağıt, metal ve gıda olarak birbirinden ayrılarak ayrılması geri dönüşümü kolaylaştırmaktadır.

Bu maddelerin geri dönüştürülmesinde kullanılacak olan maliyet ve zaman bir ham maddeyi çıkarıp kullanmaktan ve onu üretime kazandırmaktan daha kolaydır.

Bizleri atmış olduğumuz yataklar az gibi görünse de milyonlarca insanın bu kadar atığı olduğunu düşünürsek bunun kazandıracağı zaman, ham madde ve hammaddenin çok kullanılmaması ile beraber gelecek olan tasarruf ve ucuzluk ilköğretim ekonomisine yansıyacaktır.

Üretimin çok fazla artması ürünlerin maliyetini de artırmakta gerek hammadenin çıkarılması, üretimi ve ticarete kazandırılması için birçok enerji, işçi ve maliyet ayrılmaktadır. Halbuki kullanılan maddelerin geri dönüşüm ile kazandırmak daha kolaydır.

Bu hem ülke ekonomisine katkıda bulunacak hem de çöplerin ayrıştırılması gereğinde bulunmadığı için ülkemizin ve dünyamızın daha temiz kalmasına katkıda bulunacaktır.


Soru : Karışımlar ayrılıp kullanılmazsa ortaya çıkabilecek sorunları araştırmasını isteyelim.


Cevap :

Ürünlerin ayrılıp kullanılmaması durumunda dünyanın tam bir çöplüğe dönmesi kaçınılmazdır.

Kaldı ki hammaddeler de sınırsız olmadığı için ham maddeleri azalması durumunda ürün pahalı ortaya çıkacak hem ülke ekonomisi hem de ürün fiyatları gitgide artarak bir şey almak zor hale gelecektir.

Geri dönüşümün olduğu bir yerde ise var olan ürünleri yeniden dönüştürmek ham maddeyi sıfırdan yapmaktan daha kolay olduğu için geri dönüşüm ile üretim maliyetleri azalacak, fiyatlar düşecek ve çevreye daha az bir zarar ile çevre temizliği sağlanacaktır.

Atık ürünlerin ayrıştırılamayıp doğaya bırakılması çevre kirliliğine sebep olacak çevre kirliliği de doğa tahribatına ve hayvanların ölümüne sebep olduğu için ekolojik denge ve sağlık bozulacaktır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Sayfa 125 Cevapları


Soru : Aşağıdaki ifadeler doğru ise “D”, yanlış ise “Y” okunu takip ederek doğru çıkışa ulaşalım.


Cevap :

  • Doğru
  • Yanlış
  • Doğru
  • 3. Çıkış

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı 5. Bölüm Değerlendirme Soruları Cevapları Sayfa 126


3. Bölüm Değerlendirme Soruları Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Sayfa 126


Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayalım.


Cevap :

  • 1.A,
  • 2.B,
  • 3.D,
  • 4.D,
  • 5.C

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öğretmen izin vermiş olduğu bir ödev olan ünite değerlendirme sorularında yer alan seçmeliyiz soruları güzel bir şekilde çözmektedir değerlendirme sorunu güzel bir şekilde öğrenmek ayrıca ünite değerlendirme soruları sayesinde öğrenmiş olduğunuz konuları tekrar etmek istediğiniz zaman Forum sayfası sitesinden yardım alarak bir yol izledim oradaki bilgi ve cevaplar ve ödevini yaptı m. Buradaki bilgi ve cevaplara baktığımız zaman ödevimi hemen yapabiliyorum ödevimde gittim bilgi ve cevapları buraya bakarak hazır bir şekilde tamamlıyorum sizleri çok teşekkür ederim ödevlerime çok yardımcı oluyorsun.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.