4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 203-204-205 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Öğrendiklerimizi Tekrarlayalım Soruları ve Cevapları Sayfa 203, 204, 205


Öğrendiklerimizi Tekrarlayalım Soruları ve Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 204 Cevapları


Kendimizi Deneyelim


A) Aşağıdaki tabloya ışık kirliliğini azaltmaya yönelik çözüm önerileri yazınız.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 203-204-205 Cevapları MEB Yayınları
“4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 204 Cevapları”

B) Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız.


  1. ( Doğru ) Fazla ve gereksiz aydınlatma, gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırır.
  2. ( Yanlış ) Işıklı reklam ve ilan panolarının gece yarısından sonra da aydınlatılması ışık kirliliğine yol açmaz.
  3. ( Doğru ) Işığın yanlış miktarda, yanlış yerde, yanlış zamanda ve yanlış yönde kullanılmasına ışık kirliliği adı verilir.
  4. ( Yanlış ) Tasarruflu lambalar kullanarak aile ve ülke ekonomisine katkı sağlayamayız.
  5. ( Doğru ) Aydınlatma teknolojilerinin yanlış kullanılması aile ve ülke ekonomisine zarar verir.
  6. ( Yanlış ) Canlılar ışık kirliliğinden olumsuz etkilenmez.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 205 Cevapları


C) Aşağıdaki metni okuyunuz. Deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunlara çözümler bulunuz. Bulduğunuz çözümleri aşağıya maddeler hâlinde yazınız.


Deniz Kaplumbağası Yavruları

Antalya ili sınırları içinde bulunan 8 buçuk kilometre uzunluğundaki Demre Kumsalı’nda Caretta carettalar, her yıl haziran – eylül ayları arasında üreme faaliyetlerini sürdürmektedir. Aynı bölgede yer alan Beymelek Kumsalı’nın arka tarafında FinikeKaş karayolu, çeşitli restaurantlar, halı saha gibi sosyal tesisler bulunmaktadır.

Bu nedenle bölgede gürültü ve ışık kirliliği vardır. Aynı bölgedeki yuvalama kumsalının yakınından geçen kara yolunda araba farlarından gelen ışık, kaplumbağaları rahatsız etmektedir. Caretta carettaların Sülüklü Kumsalı’na çok az çıktıkları tespit edilmiştir. Sülüklü bölgesinde yaz boyunca yapılan düğünlerde havai fişek atıldığı, ateş yakıldığı saptanmıştır.


Cevap: Deniz kaplumbağalarının karşılaştıkları sorunlara çözümler bulunuz.

Karetta karettalar Antalya İl sınırlarımız  içinde Demre kumsalında haziran ve eylül ayları arasında faaliyetleri için burayı kaplumbağaların üremesine uygun olarak koruma altına almıştır.

Üremek için çevredeki ışık kirliliğini önlemeli kumsala yakın bölgeye halı saha, düğün salonu, sosyal tesis gibi tesislerin yapılması engellenmeli, kumsala insanların girişleri engellenerek koruma altına alınmalıdır. Düğün organizasyonlarında atılan havai fişek, yüksek sesli müzik gibi faaliyetlerin bu canlıları rahatsız ettiği ortaya koyulmuştur. Bu organizasyonların bu bölgede yapılması engellenmelidir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. geçmişte aydınlanmak amacıyla güneş ışığından faydalanırlar the güneş ışığı olmadığı zamanlar yani gece vakitlerinde lambadan meşaleden mumdan faydalanarak aydınlanır lardı günümüzde ise teknolojinin gelişmesi elektriğin bulunuşu ve ampullerin keşfi ile aydınlatma araçları bambaşka bir yere ulaşmıştır evlerimizde sokaklarda okullarda kullandığımız ampuller sayesinde çok rahat bir şekilde Aydın alıyoruz elektrik vazgeçilmez bir doğal kaynağımız haline geldi günlük hayatımızda kullandığımız hemen hemen bütün elektronik eşyalar ve bilgilendirici tüm eşyalar elektrik ile çalışmaktadır elektriği düzgün tasarruflu bir şekilde kullanmalıyız çünkü doğal kaynaklarımız hızla tükenmektedir

  2. Hepsine girdik 4. Sinif fen bilimleri kitabı sayfa 205 cevaplari yazdım çıkan tüm her şeye tıkladım sonunda güzel bir cevapla karsilastim yazık olmasın diye bunada girdim ve en çok bundan memnun kaldım sagolun çok teşekkürler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.