4. Sınıf Sosyal Bilgiler

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194. Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194. Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Sınıf Ferman Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 190-191-192-193-194. Sayfa Cevapları Farklı Kültürler 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Farklı kültürlerin özel günleri ile bizim kültürümüzdeki özel günler arasındaki benzerlik ve farklılıklar neler olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Özel günlerdeki benzerlikler bu günleri anmak adına yapılan kutlamalardır. Her devlete ait özel günler ise konusu yapısı bakımında  farklılık gösterir. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194. Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki kültürel unsurlarla ülkemizin sahip olduğu kültürel unsurları karşılaştırınız. Aradaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.
Cevap: Benzerliklerimiz onlar gibi bizimde geleneksel kıyafetler, müzik ve danslar, festivallerdir. Farklılıklarımız ise mimari yapı, kültürel semboller, renkler, kıyafet şekilleri, müzik ve dansın türleridir. 


Söyleyelim

Dünya kültür haritasıyla ilgili sınıf panosuna astığınız bilgi kâğıtlarını okuyunuz. Farklı kültürlere ilişkin dikkatinizi çeken unsurlar hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Dünya Kültür Haritası bizlere farklı kültürlere ait değerler hakkında bilgi vermektedir. Bizden farklı kültürlerin yaşayış tarzları, yemek kültürleri, sosyal hayatlarının çok farklı olduğu en çok dikkatimi çeken unsurlardır. Örnek olarak uzak doğu ülkelerinin kıyafet tarzları ile ülkemizin farklılık göstermesi, Orta Asya’daki ülkelerin at etini yemelerinin hoş karşılanması bizim ülkemizde bu durumun ters olması diyebiliriz. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191 Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194. Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki kişilerin kıyafetlerini geleneksel Türk kıyafetleriyle karşılaştırınız. Aralarındaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.
Cevap:  Her ülkenin kendi kültürüne ait geleneksel kıyafetleri bulunmaktadır. Uzak doğuya ait kıyafetlerin uzunluk ve işlemeleri geleneksel Türk kıyafetine yakındır. Arap kıyafetinde ise uzun ve bol olması Türkiye’de güneydoğu kısmında bu tarza yakın kıyafetler kullanılmaktadır.  Farklılıkları ise Türk kıyafetleri uzak doğudaki etekteki bolluk yoktur. Arap ülkesindeki elbiseye benzer yapıda değildir. Alman kıyafetleri ise tamamen geleneksel Türk kıyafetlerinden farklıdır. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194. Cevapları Ferman Yayıncılık

 Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerden ve yukarıdaki bilgilerden yararlanarak bu ülkelerin yemek kültürleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz
Cevap:  Ülkemiz genel olarak orta doğu yemekleri ile benzerlik göstermektedir. Uzak doğu yemekleri ülkemizin yemeklerine çok uzak ama ülkemizde yavaş yavaş restoranlar açılarak tanıtımları yapılmaktadır. 


Söyleyelim

Türk mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bunun kültürel nedenleri hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Geçmişten itibaren birçok milleti bünyesinde barındıran ülkemiz birçok kültürel değeri de kendine almıştır. Bu kültür çeşitliliğinden dolayı Türk mutfağı en zengin mutfaklardan biridir. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194. Cevapları Ferman Yayıncılık

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki çocukların oynadıkları oyunların adlarını söyleyiniz
Cevap: Görseldeki çocukların oynadıkları oyunlar saklambaç ve körebedir. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 194 Cevapları Ferman Yayıncılık

5. Etkinlik

Türk Kültürüyle diğer kültürleri kıyafet, yemek, çocuk oyunları ve aile ilişkileri konularında karşılaştırınız. Ulaştığınız sonuçları maddeler hâlinde aşağıda verilen alana yazınız.
Cevap:

Türk Kültürü, misafirperverliğe, aile ilişkilerine, yemek kültürüne, görgü kurallarına, komşuluğa, toplumdaki birlik ve beraberliğe büyük önem verir.

Yunan Kültürü benzer olarak tarih boyunca Türklerle bin yıla aşkın bir geçmişse sahip olmasından dolayı benzer özellikler taşır. Yemek kültürünün gelişmesi, sosyal konuda ortak noktalara sahip olmamız benzer noktalar taşır. Ancak birlik ve beraberlik, görgü kuralları, aile ilişkileri gibi konularda bizim kültürümüz her zaman daha farklıdır.


Sonraki Konuya Hazırlık

Farklı kültürlere saygıyı temel alan örnek bir “İnsan Hakları Belgesi” oluşturarak sınıfınıza getiriniz
Cevap:

1:Eşitlik ilkesi
2:Kültürel özgürlük
3: Saygı ve hoşgörü
4: Eğitim ve bilinçlendirme
5: Kültürel mirasın korunması

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.