6. Sınıf Fen Bilimleri

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 38-39 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı Neler Öğrendik Cevapları Sayfa 38


Neler Öğrendik Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı Sayfa 38


1) Ay tutulmasında, Ay hangi evrededir? Güneş tutulması sırasında Ay hangi evrededir?


Kısa Cevap : “Ay tutulmasında, Ay hangi evrededir? Güneş tutulması sırasında Ay hangi evrededir?”

Uzun Cevap :

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması ismi verilir. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Dünya’nın gölgesine giren Ay’ da bu yüzden kırmızı rengini alır. Ay tutulması sırasında ise Ay, Dolunay evresinde olmalıdır. Ay tutulması sadece dolunay evresinde gerçekleşir.

Dünya ile Güneş’in arasına Ay girdiğinde Güneş tutulması dediğimiz gök olayı olur. Bu durumda Ay’ın gölgesi Dünya’nın üzerine düşer ve bir karanlık oluşur. Güneş tutulması boyunca Ay’ın gölgesinin düştüğü bölgelerde Güneş görülmez. Biz bu olaya Güneş Tutulması deriz. Güneş tutulması sırasında Ay, yeni ay başlangıcında olmaktadır.


2) Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.


Kısa Cevap : “Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.”

Uzun Cevap :

Ay, Dünya etrafındaki yörüngesini yaklaşık bir ayda bitirir. Ancak Ay Tutulması her ay düzenli olarak yaşanmaz. Bu durumun nedeni Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzleminin tam olarak çakışmamasıdır. Dünya’nın Güneş etrafında ve Ay’ın da Dünya etrafında dolanma yörüngelerinin aynı düzlemde olmayışından dolayıdır.

Ay ’ın Dünya etrafındaki yörünge düzlemi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörünge düzlemi arasında yaklaşık 5°açı vardır. Ay’ın ve Dünya’nın yörüngeleri yıl içinde iki kere kesişir. Parçalı ya da tam Ay tutulması Ay’ın, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesine yaklaştığı bu zamanlarda meydana gelir..


3) Güneş tutulmasını Dünya üzerinde farklı konumlardaki herkes görebilir mi?


Kısa Cevap : “Güneş tutulmasını Dünya üzerinde farklı konumlardaki herkes görebilir mi?”

Uzun Cevap :

Güneş tutulması Dünya ile Güneş’in arasına Ay girdiğinde gerçekleşir. Ayın gölgesi Güneş ışınlarını engellediği için kısa bir sürede olsa karanlık meydana gelir. Bu Ay’ ın gölgesi nerede bulunuyorsa orada gözlemlenir.


6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı 1. Ünite Ünite Özeti Cevapları Sayfa 39, 40


1. Ünite Ünite Özeti Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Kitabı Sayfa 39


İnsanlık tarihiyle başlayan uzayı keşfetme ve uzaya gitme isteği hâlâ sürüyor. Hatta bu zamana kadar bu konuda çok yol alınmış durumda. Uzay, uzay araçları sayesinde bizim için artık ulaşılmaz değil. Sizin de uzaya gitmek için bir rokete sahip olma hayaliniz varsa su roketi yaparak hayalinize ilk adımı atabilirsiniz. Öncelikle roketinizin şekline, kanatlarına ve büyüklüğüne karar veriniz. 12. sayfada yer alan bilimsel süreç basamaklarını ve mühendislik tasarım basamaklarını kullanarak tasarımınızı geliştiriniz. 

Soru : Geliştirdiğiniz projenizi okulunuzda yıl sonu yapılacak olan “Bilim Şenliği”nde sunmak üzere sene sonuna kadar saklayınız. Projenizin sunumu için etkileyici bir tanıtım hazırlayınız.


Cevap:

Bu etkinliği sizin yapmanız gerekmektedir.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Uzay yüzyıllar boyunca keşfedilmeyi bekleyen ve keşfedildikçe insanların merakını giderecek birçok konuyu bilgilendirmek amacıyla insanlara sunan birçok bilim adamı ve astronotlar elbette ki uzay keşfinde birçok yeniliklere ve uzayda birçok farklılıkları neler olduğunu insan hayatına ve insanların merakına gidermek için kullanmışlardır. Uzayda gezegenler meteor taşları güneş ay ve çeşitli birçok uzay taşları her zaman tüm insanlar merak ettiği bir konu olmuştur bu sebepten dolayı araştırma konusu olan bu keşfetme özelliği tarih boyunca farklı birçok keşfe sebep olmuştur.

  2. 6 sınıf fen bilimleri ders kitabı yer alan bilgilere baktığımız zaman ait olması hakkındaki bilgi ve cevapları öğrenebiliyoruz ay tutulması nasıl gerçekleşir ve nasıl bir olaydır yukarıdaki bilgiler bunu işletilmiş oluruz derslerine ayrılsınlar bizi bilgilerle çok güzel bir şekilde anlayarak fen bilimleri dersime geçirdim ve fen bilimleri dersimdeyim ki bu konuyu çok güzel bir şekilde anlayarak ve değerlendirin verdiğiniz bilgi ve cevapları çok teşekkür ederim her zaman size ziyaret ederek ödev yapıyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.