6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 40-41 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hazırlık Soruları Cevapları Sayfa 40


Hazırlık Soruları Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 40 Cevapları


Soru : 1. Hayatınızdan şefkat ve merhametle ilgili davranış örnekleri bulunuz.


Cevap: Şefkat ve merhametin olduğu bir dünya da şiddete yer olmaz. Şefkatli ve merhametli insan doğru, dürüst bir insan olur.


Soru : 2. “Dünya ahiretin tarlasıdır.” sözünden ne anlıyorsunuz? 


Cevap: Dünya da ektiğimiz yani ibadetlerimiz, davranışlarımız ne kadar iyiyse ahirette de onları biçeceğiz. Yani yapyığımız iyilikler de kötülükler de diğer dünya da bize iyi ve kötü olarak geri dönecektir.


Soru : 3. Sizce insanların sahip olduğu iyi huylar nelerdir? Örnekler veriniz


Cevap: Yalan söylememek, sözüne sadık olmak, kötü davranışlardan kaçınmak, helal kazanç sağlamak, rüşvet alıp vermekten kaçınmak, haksızlık ve adaletsizliğin karşısında durmak


Soru : 4. Peygamberimize olan sevgimizi ve bağlılığımızı sizce nasıl gösterebiliriz? 


Cevap: Ona olan sevgimizi ve bağlılığımızı onun yolundan giderek gösterebiliriz. Her zaman iyi olup doğru yoldan ayrılmamamız gerekir. İbadetlerimizi yapıp Allah yolundan ayrılmamamız gerekir. Bu davranışları sergileyerek Peygamber efendimize sevgimizi ve bağlılığımızı gösterebiliriz.


Soru : 5. Peygamberimizin ismi anılınca “Sallallahu aleyhi ve sellem” denilmesinin sebebi nedir?


Cevap: Peygamberimiz bir hadisinde ” Kim ki, yanında anılırım da bana salat’ü selam getirmeze o kimse cennetin yolunu bulamaz” buyurarak adı anılınca salavat getirmemiz gerektiğini ifade etmiştir.

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Rahmet Peygamberi Cevapları Sayfa 41


Rahmet Peygamberi Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 41 Cevapları


“Her ümmetin bir peygamberi vardır. Peygamberleri geldiği zaman, aralarında adaletle hükmedilir ve onlara asla zulmedilmez.” (Yunus suresi, 47. ayet.)

Soru : Sizce insanların niçin peygamberlere ihtiyacı vardır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Doğru yolu bulabilmeleri için her insanın bir öndere ihtiyacı vardır. Bizlere doğru yolu gösterip, yapmamız gerekenleri anlatarak insanların bir bağ oluşturmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir Müslümanın uyması gereken kurallar ve uzak durması gereken günahları vardır. İslamın şartları ve imanın şartları bize Müslümanlık dininin gerekliliği arasında yer almaktadır. Bir müslüman büyük günahlardan kendini alıkoyarak Müslümanlığın gerekliliğini yapmış olur. Ayrıca bir insanın yalan söylemesi bu hakkı yemek ise akrabaları ve komşuları da iyi geçilmemesi de kötü alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Müslümanlar çok büyük günahlar olan Allah’a şirk koşmak Allahu Teala inkar etmek peygamber efendimize intihar etmek Kuran’ı Kerim’i intihar etmek gibi Ayrıca anne ve babaya saygısız davranmak ve onlara eziyet etmek zina etmek gibi davranışlar bizleri büyük günah işlememize sebep olur

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.