8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 19-25 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Mekke Yılları ve Hicret Cevapları Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24


Peygamberimizin Mekke Yılları ve Hicret Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 19 Cevapları


Soru : Kur’an-ı Kerim meallerinizden yararlanarak Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) 610 yılında, Hira Mağarası’nda inen ilk ayetleri örnekteki gibi tamamlayınız.


Cevap:

  1. Yaratan Rabb’inin adıyla oku.
  2. O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı.
  3. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
  4. O Rab ki kalemle yazmayı öğretti
  5. İnsana bilmediği şeyleri öğretti.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Medine’de İslam Toplumunun Oluşumu Cevapları Sayfa 25, 26, 27, 28, 29


Medine’de İslam Toplumunun Oluşumu  Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 25 Cevapları


Osmanlı Devleti zamanında Eyüp Sultan’ın kabrine büyük önem verilmiş, Osmanlı sultanları kılıç kuşanma törenlerini türbenin önünde yapmışlardır. Günümüzde ramazan ayında türbe ve çevresi ziyaretçi akınına uğramaktadır. (Abdülkadir Özcan, “Cülüs” DİA C 8, s. 108)

Soru : Sizce İstanbul’da, “Eyüpsultan” ilçemize ismini veren Hz. Ebû Eyyûb el-Ensârî İstanbul’a niçin gelmiştir? Kendisinin bu kadar çok se vilmesinin ve kabrine saygı gösterilmesinin sebebi nedir? Düşünceleriniz yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Resulullah efendimiz, Eyüp Sultan hazretlerinin evinde 7 ay misafir oldu. Medine halkı Eyüp Sultan hazretlerinin yani hazret-i Halid isimli bu büyük sahabenin evine gelip Peygamberimizi ziyaret ettiler.
Eyüp Sultan aynı zaman da bütün gazalarda savaşmıştır. 150 hadis-i şerif rivayet etmiştir. 670 yılında, Süfyan bin Avf komutasında İstanbul şehrine gelen ve içlerinde Yezidin de bulunduğu ordu arasında 33 Sahabi vardı. Bunlardan Eyüp Sultan hazretleri, dizanteri hastalığı dolayısı ile hayatını kaybetmiştir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’nin ve hacer’i esved’in etrafında dolanan putlara ve putlara tapan Cahit kavimden bunalım ve büyük sıkıntılar ve üzüntüler duyarak kendisine Nur dağı’nda bulunan Hira mağarası’na kapatır burada ibadet ederdi peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 40 yaşında iken Cebrail Aleyhisselam’ın getirmiş olduğu vahiy ona peygamberlik müjdesini verdi eygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i oku emri vererek okuyup diğer insanları da İslam’a ve müslümanlara çağırmasını müjdelenmiş ve son peygamber olduğunu söylemiştir peygamber efendimiz sallallahü ve sellem peygamberlik müjdesine ilk olarak ilk eşi olan Hz Hatice ile paylaşmış ve ilk Müslüman olarak Hz Hatice bilinmiştir

  2. Medine şehri mekke’den sonra Müslümanların ikinci şehri olarak bilinmektedir Medine’de ki Müslümanlar mekke’den göç eden Müslümanlara büyük bir coşku ve sevinçle karşılamış burada peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i 6 aylık bir süreçte evinde misafir eden Eyüp sultan’da büyük bir evliya ve alayım olduğunda buradan edindiğimiz bilgilerden öğrenebiliriz. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Medine’de Müslümanların başka ülkelere göç etmesini ve Müslümanların yayılmasını büyük destek vermiş bu amaçla da Müslümanlık hızla yayılmıştır. Medine’deki Müslümanlar peygamber efendimizin sahabeleri ve ilk Müslümanlar büyük bir coşku sevinç ve en güzel duygularla benimsemiş ve karşılamıştır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.