Ders Notları

Beş duyu organımızı kullanarak maddeyi niteleyen temel özellikleri nasıl belirleriz?

4. Sınıf Fen Bilimleri Beş duyu organımızı kullanarak maddeyi niteleyen temel özellikleri nasıl belirleriz? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Duyu organlarımızı kullanarak maddenin özelliklerini algılayabiliriz bulunduğumuz ortamda yer kaplayan her şeye madde denilmektedir maddelerin özelliklerini belirlemek için beş duyu organımızı kullanırız beş duyu organımız şunlardır göz kulak burun Deri dil
Göz görme duyusu ile : renk şekil özelliği
Burun koku alma duyusu ile : koku özelliğini
Dil tat duyusu ile : tat özelliği
Deri dokunma duyusu ile : sert, yumuşak, kırılgan, esnek, pürüzlü, pürüzsüz, temel özelikleri algılanır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Beş duyu organlarımız olan kulak burun , boğaz göz ve deri elbette ki duymamızı görmemizi koku almamızı hissetme duyularımızın olmasına ve çevremizdeki sesleri güzel bir şekilde algılamamız a bir girmiş olduğumuz yemeğin tadını ayırt etmemize yardımcı olan en temel organlarımız arasında yer alır. Elbette ki bu duyu organlarımızın temizliği ve bakımı oldukça önemlidir beş duyu organlarımızın sağlıklı olması demek günlük yaşantımızın rahat bir güzel bir şekilde devam etmesine destek verir. Bütün organlarımız gibi beş duyu organlarımız yaşamsal fonksiyonları mız için oldukça önemli olan organlardır. Bu organları çok fazla soğuktan ve sıcaktan korumak şiddetle sesten sakınmak deri deriyi yakacak ve yıpratacak kimyasal maddelerden uzak tutmak bakımını ve temizliğini düzgün bir şekilde yapmak kişisel bakımımızı uygulayarak beş duyu organımızın sağlığını her zaman yerinde bırakmak hem sağlıklı bir şekilde yaşamamıza hem de bu organlarımızın çeşitli hastalıklardan uzak kalmasına yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.