Ders Notları

Hayvanlarla ilgili bir masal anlatınız.

3. Sınıf Türkçe Hayvanlarla ilgili bir masal anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hayvanlarla ilgili bir masal anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kedinin Feryadı

Bir gün bir kedi mahallede dolaşıyordu. Sürekli olarak köpeklerden korkuyordu. Mahallede aşırı yağmurdan bir sel meydana geldi. Kedi karşıdan karşıya geçmek isterken suya kapıldı ve çırpınıyordu. Kedinin feryatlarını kimse duymuyordu. Birden gözleri kapanırken bir şey gördü ve kedi bayıldı. Koşan bir köpekti. Kedinin feryatlarına koştu ve bir çırpıda kediyi kurtardı. Kedi, köpeği gördüğünde biraz korktu ama onu kurtaran köpek olduğunu anladığında ise korkusu geçti ve köpeğe patisini uzattı. Artık köpek ve kedi güzel iki dostlardı.


Hayvanlarla ilgili bir masal anlatınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Birlikten Kuvvet Doğar.

Ormanın en güzel köşesinde bülbül, papağan ve serçe bir arada yaşardı. Ormanın bu kısmında sürekli olarak akan güzel bir nesi, yeşil dallı ve meyve dolu ağaçlar vardı. Bir gün bu güzel ormana bir avcı geldi. Tuzak kurarak saklanmaya başladı. Güzel yiyecekleri gören bülbül ve serçe aniden yiyeceğe uçarak tuzağa yakalandılar. Bülbül ve serçe korkudan ne yapacaklarını şaşırdılar. Ne yaptıysalar tuzaktan kurtulamadılar. Papağan yanlarına gelerek beraberce tuzaktan kurtulmak için kanat çırpalım dedi. Birden bütün kuşlar kanat çırptı ve tuzaktan kurtuldular. Böylelikle kuşlar birlikte ne kadar güçlü olduklarını anladılar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hayvanların olduğu masalları çok seviyorum. Çünkü hayvanlarla yazılmış olan masallar fabl örnek olarak verildiği zaman en güzel en kulakla ve en sevdiği masallar arasında yer alıyor. Hayvanlar aynı insanlar gibi baba almadıkları gibi bunları masalları uyguladıkları zaman çok güzel ve eğlenceli masallar ortaya çıkıyor biz çocukların okumaktan zevk duyduğunu hayvanlarla ilgili masalları her zaman ilgimizi çekmektedir hangi hayvan olursa olsun masal da yer aldığı zaman bizleri çok güzel hayalleri götürür masalları okurken biz çocuklar hayal gücümüzü geliştirir ve güzel dünyaları gideriz hayvanlarda bunların bir parçasıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.