Ders Notları

İslam dini israfı niçin yasaklamış olabilir? İsrafı engellemek için neler yapabiliriz?

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İslam dini israfı niçin yasaklamış olabilir? İsrafı engellemek için neler yapabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İslam dini israfı niçin yasaklamış olabilir? İsrafı engellemek için neler yapabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İslam dini israf için Yüce Allah Celle Celalühü ve Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem sürekli olarak israftan kaçınmamızı ve israf yapmamızı buyurmaktadır. Israfın yasaklanmasının temel sebebi insanlara verilen rızıkların en iyi şekilde değerlendirilmesi ve Allah yolunda en iyi şekilde yararlanması açısından israf yasaklanmıştır. israfı önlemek için ne Cimri ne Eliaçık ikisinin ortasında olarak bir hayat sürmemiz gerekir.


İslam dini israfı niçin yasaklamış olabilir? İsrafı engellemek için neler yapabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İslam dini israfı yasaklamasının temel sebebi insanın israf ile beraber haddini ve sınırlarını aşması ve kötü yollara ve kötü durumlara düşmesinden kaynaklanmaktadır.

 Öyle ki Yüce Allah Celle Celalühü bir ayeti kelimesinde Allah israf edenleri sevmez sözünü kullanarak israf edenlerin ve israfı bir şekilde mallarını harcayanların ne denli kötü bir yolda olduğunu bizlere ifade etmektedir.

 Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ise bir hadis-i şerifinde midenizin bir kısmı yiyecek bir kısmı içecek bir kısmı ise nefes olacak şekilde davranınız buyurmuştur.

Ayrıca İslam dininde israf için alınacak önlemler yeme-içme yapılırken tam olarak duymadan sadece ihtiyacımız kadar almalıyız mallarımız da boşa harcama malı yardıma muhtaç olan kişilere yardım etmemiz gerekir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İslam dinini israfı kesinlikle yasaklanmış ve kesinlikle önüne geçilmesi için birçok hadis ve ayetler de buyurduğu gibi önlemler alınması gerektiğini söylemiştir. Çünkü Allahu Teala dedin bize vermiş olduğu nimetleri boşa harcamak doğru değildir. Sadece bize yettiği kadar tükettiğimiz zaman diğer insanların hakkına girmemiş ve emeklilerine yememiş oluruz. Çok fazla Ziyaret ettiğimiz ve israf ettiğimiz birçok ürün başka insanların ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte ise işlediğimiz bu davranışın doğru olmadığını biliriz. Eğer kullanmış olduğumuz ürünleri kullanmıyorsa quere veya sahip olduğumuz gıdalar fazla ise bunları paylaşarak daha atabilir ve israfından katılabiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.