Ders Notları

Kahve gibi geleneksel başka içeceklerimiz var mıdır? Varsa örnek veriniz.

8. Sınıf Türkçe Kahve gibi geleneksel başka içeceklerimiz var mıdır? Varsa örnek veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kahve gibi geleneksel başka içeceklerimiz var mıdır? Varsa örnek veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kahve dışında Türklerin ençok kullandığı geleneksel diğer bir içeceğimiz çaydır. Çay 17.yy.dan itibaren Avrupa’da içilmeye başlanmış, Türk kültürüne ise 1918 yılında Batum’da kurulan fabrika ile girmiştir. Ihlamur, tarçın, sahlep, boza, oralet, kuşburnu geleneksel içeceklerimizin içerisinde sayılabilir.


Kahve gibi geleneksel başka içeceklerimiz var mıdır? Varsa örnek veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Geleneksel Türk içeceklerine baktığımız zaman Türk kültürü Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar birçok coğrafya üzerinde bulunmuş Osmanlı döneminde üç kıtada hüküm sürmüş ve de çok kültürlü bir millet haline gelmiştir. Bu dönemde bir çok millet ile etkileşim içerisine giren Türk milleti kültür olarak geniş bir yeme içme kültürüne sahiptir.

Türk mutfağı özellikle son yıllarda çok ilgi gören bir değerdir. Bunun yanı sıra Osmanlı döneminden kalan şerbetler, bitkisel çaylar, kahve gibi çok çeşitli sıcak içecek yelpazesine sahiptir. Günümüzde Türk kültüründe en çok kullanılan geleneksek içeceklerin başında Türk kahvesi gelir. Türk kahvesinin dışında Türk çayı Türklerin severek tükettiği ve dünya da en çok tüketen ülke olmamızı sağlayan içecektir.

Ayrıca bitkisel çaylardan ıhlamur, adaçayı birçok yöremizde sıcak olarak tüketilen tarçın kışın soğuk günlerde sıcak olarak tüketilen sahlep, türklerin koyu, sıyı, tatlımsı, mayhoş tadı olan Selçuklu zamanından beri Türk kültünün bir parçası olan boza içilir. Ayrıca tüm dünyada bir Türk ürünü olduğu bilinen yoğurttan yapılan ayranda milli içeceğimizdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Kahve dışında çok severek içtiğimiz içeceklerin başında çay gelmektedir ülkemiz genelinde çok fazla tercih edilen ve Karadeniz bölgesi’nde yetiştirilen bir içecektir. Bunun yanı sıra geleneksel içeceklerimizden biri olan ve sağlık açısından önemli yeri olan boz ve sahlep birimizde de içilmektedir. Bursa ve saadet grip algınlığına iyi geldiği gibi mideyi rahatlatan dırdı ve tercih edilen çiçekler arasında yer almaktadır tıpkı Türk kahvesi gibi geleneksel olan içeceklerimiz arasında yer alır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.