Ders Notları

Hz. Salih (a.s.) hakkında bir araştırma yapınız.

7. Sınıf Din Kültürü Hz. Salih (a.s.) hakkında bir araştırma yapınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Hz. Salih (as) Kuranda ismi geçen peygamberlerdendir . Hz. Adem’in (a.s.) 19. kuşaktan torunudur. Semud Kavmi’ne peygamber olarak gönderildi. Semud kavmi yüksek dağları yüksek kayaları oyarak inşa ettikleri görkemli evlerle tanınırlardı.
Salih(as) ticaret yapardı. Çok dürüst olduğu için kavmi arasında çok sevilir ve kendilerine hükümdar yapmak istedikleri bir kişiydi.
Kayaları oydukaları için böbürlenen kavim Salih(as;) dan mucize istediler ve Allah Teala bir deve gönderdi. Deve kayanın içinden çıkıp Yaradan’ı tesbih etti. Devenin sütü hiç bitmedi ve sütü içenlere şifa oldu. Fakat Semudlular kendilerine denemek için gönderilen Salih Peygamberin devesini öldürdüler.
Kibir ve isyanları bitmeyince ses ve zelzele ile helak oldular. Hz Salih bir rivayete göre 120 kadar kişi ile Mekke‘ye göç etmiştir. Bir rivayete göre vefat edinceye kadar Filistin’de Remle yakınlarında yaşadı. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Din kültürü ahlak bilgisi ders kitabı omuzda olan Hz Adem’in torunlarından biri olan hazreti Salih hakkında çeşitli bilgiler edinmek ve konu hakkında çeşitli araştırmalar sahip olabilmek için her zaman araştırma ödevini yaptığım ya da din kültürü dersi mi severek güzel bir şekilde öğrendiğim Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki bilgileri ve cevapları edinerek deftere mi geçirdiğim ödevimi hemen bitirdim. Verdiğiniz cevaplar ve bilgiler çok güzel her zaman sizlerle tüm bilgilere ve araştırmalarda konu sahibi bilgi sahibi olabiliyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.