Ders Notları

Sultan Alparslan beylerine verdiği bu emirle neyi amaçlamıştır? Tartışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sultan Alparslan beylerine verdiği bu emirle neyi amaçlamıştır? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sultan Alparslan beylerine verdiği bu emirle neyi amaçlamıştır? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Sultan Alparslan beylerinin Anadolu’ya hakim olmasını istemiştir bu yolda onları teşvik etmek ve Anadolu’yu ele geçirmek için Onlara bu Hakkı tanıyarak kendilerine yurt edilmeleri için Fetih hareketlerinde bulunmalarını sağlamıştır.


Sultan Alparslan beylerine verdiği bu emirle neyi amaçlamıştır? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Sultan Alparslan beylerim Anadolu’da nereyi fethederseniz orası sizindir fethettiğiniz yerlerde beyliğnizi kurunuz cümlesiyle askeri gücünün yanında stratejik düşünceleri ile kazanmıştır. Verdiği bu Emir ile emrinde olan beylerin kendi Türk beyliklerinin kurarak Anadolu’ya hakim olmalarını istemiştir. Beylere Anadolu’ya Fethi fetihler ile birlikte onları teşvik etmek için Anadolu’yu ele geçirmek için sunmuştur.

Alparslan’ın bu emri gerçek anlamda çok zekice yapılmış stratejik bir harekettir kendinin ulaşamadığı durumlardan noktalar için böyle bir hamle yapmıştır.  Alparslan bu haklı Beyler asılmıştır fakat tüm Beyler Hala Sultan Alparslan’ın emrinde yönetilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sultan Alparslan askerlerine şu emri vazifeyi vermiştir.Anadolu topraklarını fethettiğiniz zaman ve bu topraklara sahip olduğunuz zaman oraya beyliklerin izi kurunuz ki adını Anadolu’daki hakimiyetimiz i ve zaferimizi tüm millet diyorsun Sultan Alparslan bey nice cesur komutan sayesinde Anadolu topraklarında hızla girilmiş burası Türklerin elinden çok rahat bir şekilde büyük zaferlerle geçmiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.