Ders Notları

Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginlerden dört tanesini araştırınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginlerden dört tanesini araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türk-İslam medeniyetinde yetişen bilginlerden dört tanesini araştırınız.konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Adı :  İbn-i Hayyan
Yaşadığı yıllar : (721-815)
Çalışma yaptığı bilim dalları : Kimya, fizik, tıp, astronomi, fizik tedavi, mühendislik, felsefe gibi alanların yanı sıra, astroloji ve simya ile de ilgilenmiştir.
Bilime yaptığı katkılar : Abbâsîler döneminde yaşamış ve İslâmiyet’te fen bilimlerinin temelini atmış


Adı :  El-Hârizmî
Yaşadığı yıllar : (780-850)
Çalışma yaptığı bilim dalları : Hârizmî, matematik, gökbilim, coğrafya ve algoritma ]alanlarında çalışmış Fars bilim insanıdır.
Bilime yaptığı katkılar : Doğu ve batının ilk cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır.


Adı :  Farabî
Yaşadığı yıllar : (872-950)
Çalışma yaptığı bilim dalları : Farâbî ünlü filozof, bilim adamı, gökbilimci, mantıkçı ve müzisyendir.
Bilime yaptığı katkılar :  İslâm dünyasında antik felsefenin anlaşılmasını sağlamış, hem de Arapça’nın bir felsefe dili haline gelmesine büyük bir katkı yapmıştır


Adı :  İbn-i Heysem
Yaşadığı yıllar : (965-1040)
Çalışma yaptığı bilim dalları : Arap fizikçi, matematikçi ve filozoftur.
Bilime yaptığı katkılar : Matematik, fizik, mühendislik, astronomi, metalurji gibi pozitif bilimleri öğrenip, şöhrete kavuştu.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkçe ders kitabında yer alan Ayrıca Türk İslam tarihinde büyük bir yeni ve yeri ve önemi olan ürk bilginlerinin Türk İslam ilişkilerine katmış oldukları yenilikler ve düşünceler sayesinde neler kazandığımızı ve bu gibi yenilikleri yapan düşünürlerin hakkındaki bilgileri en güzel şekilde öğrenerek defterinize yazdık. Türk İslam ilişkileri bu gibi bilgiler sayesinde hızlanmış ve yeniliklere kavuşmuştur. Yukarıda vermiş olduğunuz cevaplar ve bilgiler ödevimi yapmamı yardımcı oldu. Ödevimi yaparken vermiş olduğunuz bu güzel bilgilerden faydalandım açıklayıcı bir şekilde vermiş olduğunuz bu bilgiler okuması rahat anlaması kolay bilgilerdir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.