Ders Notları

Dört Halife Dönemi’nde İslamiyet neden hızla yayılmaya devam etmiştir?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Dört Halife Dönemi’nde İslamiyet neden hızla yayılmaya devam etmiştir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Dört Halife dönemi İslamiyet’in doğuşu ile birlikte Hz. Muhammed sadece peygamber  değil aynı zamanda Arabistan’da kurulan İslam Devleti’ninde lideri olmuştur. İslamiyet’i yaymak amacıyla kendisine bir devlet oluşumu oluşturmuştur. Dört Halife dönemi ise Hz Muhammed’in ölümünden sonraki seçimle gelen liderler dönemidir. Bir bakıma İslam Devleti demokratik olarak yönetilmiştir halifelik dini bir makam değil siyasi bir makamdır. İslam’ın yayılması amacıyla kurulan devletin politikalarını yönlendiren liderlere verilen isimdir.
4 halife döneminde İslamiyet’i yaymak amacıyla fetihler devam etmiş ülke sınırları genişlemiş İslam devletinin içerisinde Müslüman olmayan halklarda yaşamaya başlamıştır hoşgörü ve saygı uygulanan bu dönemde birçok milletten Müslümanlığa geçişler olmuştur. Bu da kültürel olarak İslam devletinin farklı kültür ve dillerin konuşulduğu bir devlet haline getirmiştir yeni fethedilen yerlere valiler atanarak İslam Devleti merkez otoritesi valilerin atama ile geldiği bürokratik bir yapı kazanmış tır. 4 halife döneminde İslam Devleti siyasi bir güç olarak ortaya çıkmıştır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dört halife olan hazreti Ebubekir hazreti Osman hazreti Ömer ve hazreti Ali’nin döneminde halifelik zamanında Müslümanların hızla yayıldığını Müslümanlığın dünyada yaygınlaştığını görebiliriz bu durumun en temel sebeplerinden biri ise halifelik ile beraber İslam’ın en güzel yılların yaşanmadığı yıllar olduğu söylenebilir bu yıllardan bir zamanlar akdin olduğunu insanlar görmüş Müslümanın güzelliğin geldiğini görmüş bu şekilde İslam’a yönelmiş ve insanları İslam’a davet etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.