Ders Notları

İslamiyet’in yayılmaya başlaması Kureyş kabilesinin tepkisini neden çekmiştir?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler İslamiyet’in yayılmaya başlaması Kureyş kabilesinin tepkisini neden çekmiştir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İslamiyet öncesi dönemde Arap Yarımadası’nda Bir siyasi Birlik bulunmamaktadır Araplar kabileler halinde yaşadıkları gibi Mekke şehrinin yönetimi de Kureyş kabilesinin elinde bulunmaktaydı.
Aile Mekke şehrinin siyasi ve dini hayatını düzenleyip Ticaretle uğraşmaktaydı. Özellikle Hac döneminde Kabe’deki putlar sayesinde büyük gelirler elde etmekteydiler İslamiyet’in yayılması ile birlikte Kureyş elinde bulundurduğu gücü kaybedeceğini anlamıştı. Hz Muhammed öncelikle Allah’ın var olduğunu söyleyerek putların kendi elleriyle yaptıkları nesneler olduğunu yok edilmesi gerektiğini bildirdi. Yaydığı din hoşgörü ve sevgi dini olduğu için kölelere eşitlik ve özgürlük veriyordu. Kadınlara haklar zengin ve fakirin arasındaki fark olmadığını bildiriyordu Bu da Kureyş’in çıkarlarına ters düşüyordu. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyal bilgiler dersindeki duygular ve ders kitabındaki tüm ödevlerinin cevaplarını Forum sayfa sitesi cevaplarını bulabiliyorum oradaki cevapları bilgiler sayesinde ödevimi tamam diyorum ödevimi yaptım sana hiç yorulmuyorum ödevimi güzel ve kolay bir şekilde yapabilme imkanına sahip tüm yanında sosyal bilgiler dersi değil tüm derslerim de başla yardımcım sildiniz seni çok severek takip ediyorum sizlerede tavsiyem bu siteyi ziyaret etmenizi bu site sayesinde kadar başarılı olduğunuzu görmelidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.