Ders Notları

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Ne yazık ki günümüzde Arap Yarımadası’nda cahillik ve vahşilik hâkimdir. Oysa Peygamberimiz zamanında bunları ön gördüğü için bu cahilleri uyarmıştır kadınlarımıza zulmetmeyin Onların da sizin üstünüze hakları olduğunu unutmayın buyurmuştur müminlere iki emanet bıraktığını bunlardan ilkinin kur’an-ı Kerim diğerinin ise ehlibeyti olduğunu söylemiştir.

Ancak Kur’an bugün yanlış yorumlanmak da Ehlibeyt Yani Hz Muhammed’in s.a.v soyu ise kendisi öldükten Kısa bir süre sonra yine Müslümanlar tarafından Kerbela’da katledilmiştir.


Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Veda hutbesi’ndeki en önemli mesajlarının bir tanesi hiç şüphesiz kadınlara verilen değer hakkındadır Cahiliye Dönemindeki adetlerden dolayı insanlar kız çocukları olduğu için o saç duymakta ve kız çocuklarını diri diri toprağa gömmek görmekteydi Veda Hutbesi ile birlikte Peygamberimiz kadınlara sahip çıkılması ve değer verilmesi gerektiğini kadınların da erkekler gibi istediklerimi de hak sahibi olabileceklerini dile getirmiştir.

İnsanların et ve cinsiyetlerinden dolayı veya ten renkleri neden dolayı küçülten memesi ve dışlanması yasaklanmıştır. İslamiyet öncesinde cahiliye dönemi Arap adetlerinde göre insanlar ten renklerinden dolayı küçük görülerek ve ırklarından dolayı toplum arasında farklı statüleri ayrılmak daydı. İnsanlar aynı bir eşya gibi alınıp satılarak insan onuru tamamen ayaklar altına alınmıştı İslamiyet geldikten sonra cinsiyet renk ve ırk gibi faktörlerin üstünlük kurmak için araç olmayacağı üstünlüğün ancak takvada olacağı Veda hutbesinde vurgulanmıştır aynı zamanda cahiliye döneminde faiz oldukça yaygındı. İnsanlar faize çok normal bakarak bakıyorlar ve günlük hayatlarında sıradan bir şey haline gelmişti.

Veda Hutbesi’nde Bu konu üzerinde durulmuştur herkesin aldığı borçlar üstüne koymadan aldığı miktarı ile ödenmesi gerektiğine vurgu yapmıştır faiz dinimizce dinimizce büyük günahlar arasında sayılır ve Kur’an’ın ifadesine göre faize bulaşanlar Allah’a ve Resulüne Savaş açmış gibidirler İslamiyet gelmeden önce kötülük içerisinde olan cahiliye insanlarına Veda hutbesinde verilen bu insanlar medeniyet kazandırmış ve insanlar sadece insan olduğu için değer görmeye başlamışlardır.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem veda hutbesi’nde tüm insanların büyük günahlardan uzak durmasını cahiliye devrinde yaşayan tüm olumsuzluk ve tekrarlanmaması faiz yenmemesi Allah’a şirk konuşulmaması gibi büyük günahlardan kendimizi alıp koymamız ve korumamız için bilgilendirilmiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.