Ders Notları

Potur Cübbe İtibar etmek Mürekkep Saka Münasip Arada sırada Konak Mıhlamak kelimelerin kullanıldığı bir konuşma yapınız.

6. Sınıf Türkçe Potur Cübbe İtibar etmek Mürekkep Saka Münasip Arada sırada Konak Mıhlamak kelimelerin kullanıldığı bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Potur Cübbe İtibar etmek Mürekkep Saka Münasip Arada sırada Konak Mıhlamak kelimelerin kullanıldığı bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ege yöresinin Milli kıyafetlerinden bir tanesi Potur Pantolon o pantolon Efelerin Giydi Özel bir kıyafettir Efelik Halk içerisinde itibar gören Kimseler tarafından giysileri Münasip görülen yiğitlik göstergesidir.

Ege Bölgesi’nde Özellikle Milli mücadele döneminde Birçok Konak Yakılarak Yok olmuştur Günümüzde bu konaklar Gelebildilerse de Tahtalarından Sesler gelmesinden dolayı Mıhlanarak tamir edilmektedir.

O dönemde köy Yerlerinde bulunan Konakların önlerinde Arada sırada Saka kuşları konar Ötüşürlermiş

Bu konutların sahipleri Kimileri dönemin Cübbeli hocaları Kimileri ise mürekkep yalamış Muallim Kişilerdir.


Potur Cübbe İtibar etmek Mürekkep Saka Münasip Arada sırada Konak Mıhlamak kelimelerin kullanıldığı bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Arada sırada konağın Tahtaları gıcırdar Bizde Babamla Bu tahtaları Mıhlardık Konağımız iki katlı Cumbalı Bir evdi Konak’ta Halam  birlikte oturmak tadaydık Halamın Çok sevdiği bir saka kuşu vardı Her sabah Bu saka kuşunun cıvıltısı ile uyandırdı tüm Konak.

Bir gün Halama Görücü geleceğini duyduk Dediler ki mürekkep yalamış Çok itibarlı bir zattır kendileri Ev ahalisi hazırlıklarını yaptı Görücü gelecek saati beklemeye başladı Halam Etekleri zil çalıyor du, Gayet heyecanlıydı Görücü gelecek gelinlik kızdı sonuçta. Kapıda Görücü ahalisi görüldüğünde Altında Potter bir pantolon Üstünde bir cübbe Ne alakaysa ilginç giyimli Bir Adam geldi. Biz önce Dalga geçiyorlar Sandık Fakat laflafa açtıkça işin aslı anlaşıldı Meğerse O potur pantolonlu adam Pek de aklıselim biri değilmiş.

Halam kızarak; ben bu deliye mi varacağım dedi Dedem Ne münasebet efendim Bizim kızı Buna mı layık gördünüz deyip adamları apar topar kovdu…


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Din adamlarının sarık cübbe giydiğini görebiliriz din adamları insanların vermiş olduğu öğütler vermiş olduğu dini bilgiler sayesinde insanları doğru yola ulaşmaları için çaba harcar bir o alanda onları bilgilendirir o zaman da ve geçmiş dönemde insanlar bu gibi insanlar itibar eder di. O zamanlar yazmış olduğumuz yazıların mürekkeple yazılmış olduğunu gözlemleyebilir din bir kişiye mektup yazacağımız zaman veya herhangi biri yazıyor ekleyeceğimiz zaman mürekkepli kalemlerimizi kullanırdık.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.