Ders Notları

Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’nin en zor günlerinin yaşandığı bir sırada Ankara’da Maarif Kongresi’ni toplaması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’nin en zor günlerinin yaşandığı bir sırada Ankara’da Maarif Kongresi’ni toplaması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’nin en zor günlerinin yaşandığı bir sırada Ankara’da Maarif Kongresi’ni toplaması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Mustafa Kemal’in milli mücadelenin en zor günlerin yaşandığı bir sırada Ankara’da Maarif Kongresi’nin toplanması eğitime ne kadar değer verdiği ve eğitim olmadan özgürlüğün elde edilemeyeceğini göstermek için olabilir.


“Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’nin en zor günlerinin yaşandığı bir sırada Ankara’da Maarif Kongresi’ni toplaması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Osmanlı Devleti ‘nin son zamanlardaki eğitim politikasını beğenmeyen Mustafa Kemal Atatürk eğitim birliğini sağlanması ve yabancı okulların kapatılarak Türk eğitimi olarak tek bir kültür çatısı altında toplanmasını uygun görmüştür.

Eğitime son derece önem veren ve başarıların ancak eğitim ile geleceğine inanan Mustafa Kemal Atatürk milli mücadelenin en sıcak yaşandığı zamanlarda bile kongreyi toplayarak eğitime vermiş olduğu değeri göstermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk 15 temmuz 1921 tarihinde Ankara’da erkek öğretmen okulunda bir kongre toplanmasına karar vermiş ve kongreye Atatürk ile birlikte 180 eğitimci katılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’e “savaşın yoğunlaşacağı anlaşılan bir sırada böyle bir toplantı sesi ayak bağı olabilir, uygun görürseniz erteleyelim “diye bir teklif ve gidilse de Mustafa Kemal Atatürk “cahillikle, ilkellikle savaş düşmanla savaştan daha az önemli değildir. Toplantıya katılacağım ve konuşacağım “diye karşılık vermiştir

Savaşı kazandıktan sonra yeni Türk devletinin eğitim politikasını nasıl olacağı konuşulmuş ve genel hatları belirlenmiştir. Bu eğitime verilen değerin en büyük göstergesidir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk vatanımız işgal altındayken ve çok Zor durumdayken Ankara toplantısını yaparken millete ayakta tutmak milletin destek vermek ve milleti her zaman vatanı için toplamak amacıyla bir toplantı kurduğunu söyleyebiliriz bu toplantıda her sen Mustafa Kemal Atatürk’ün tek amacı Türk milletinin yeniden özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmasıdır Mustafa Kemal Atatürk almış olduğu kararlar ve her zaman doğru kararları sayesinde ülkemiz yeniden bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuşmuştur.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.