Ders Notları

Abbasiler ile Türklerin Horasan bölgesinde sınır komşusu olması, Türk-Arap ilişkilerini nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Abbasiler ile Türklerin Horasan bölgesinde sınır komşusu olması, Türk-Arap ilişkilerini nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Abbasiler ile Türklerin Horasan bölgesinde sınır komşusu olması, Türk-Arap ilişkilerini nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Allah Savaşı Türkler ile Arapları yan yana getiren bir savaştır. Abbasiler bu savaşta kime karşı Türklerle  ittifak kurmuş ve Türklerin desteği ile büyük bir zafer kazanmıştır.

Zaferden sonra zaferden sonra Araplar ve Türkler arasında başlayan dostluk ve iyi ilişkiler sayesinde Türkler İslam dinini yakından tanıma fırsatı bulmuştur.


Abbasiler ile Türklerin Horasan bölgesinde sınır komşusu olması, Türk-Arap ilişkilerini nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap:

Abbasiler döneminde Türkler ile Araplar Horasan bölgesinde sınır komşusu olmuşlardır. Bu durum iki millet arasında kültürel ve ticari ilişkilerin başlamasına neden olmuştur. Ardından askeri olarak da dayanışma içinde olmanın gerekliliğe ile ortak düşmana karşı ortak hareket edilmiştir.

Araplar ve Türkler birlikte hareket ederek zamanla Müslüman ordularının Türklerden oluşmasına neden olunmuştur. Türkler, İslamiyet’i kabul ederek İslam şehirlerinin kuvvetlenmesinde ve askeri olarak devletin de ileri gitmesinde, devlet sınırlarının genişlemesinde etkili olmuşlardır. Türklerin Müslüman olması Abbasilerin Çin üzerine gitmesi sayesinde olarak Talas Savaşı akabinde yaşanmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Abbasilerin ve Türklerin sınır komşusu olması bu kavimler arasında ilişkileri güçlendirmiş ve birbirlerine yardımlaşma-dayanışma kapılarını açmış ve Müslümanlığın yayılmasına zemin ve destek hazırlamıştır ayrıca birçok savaşta birbirlerinin yanlarında bulunmuş ve birbirlerine yardımcı olmuşlardır sosyal bilgileri dersinde aklımıza takılan veya ders tekrarı yaptığımız zaman anlamadığımız birçok konuyu buraya bakarak çok rahat bir şekilde bulabiliyorum bu yüzden size çok teşekkür ediyorum vermiş olduğunuz cevaplardan dolayı size çok başarılı buluyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.