Ders Notları

Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin bir vatandaşı olarak görev ve sorumluluklarımızı açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin bir vatandaşı olarak görev ve sorumluluklarımızı açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Maddeler Halinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Vatandaş olarak görev ve sorumlulukları şunlardır ;

  • Her vatandaş devletin kendisine yüklediği vergiyi ödemek zorundadır.
  • Vatandaş her daim devlet görevlilerine yardımcı olmalı devletin çıkarını düşünmelidir.
  • Her bir vatandaş kendi hak olduğu gibi başka kişilerin de haklarını gözetmeli ve haklara saygı duymak zorundadır.
  • Erkek vatandaşların askerlik görevini yerine getirmeleri zorunludur.
  • Seferberlik durumunda devletin askere çağırdı herkes vatan savunmasına katılmak durumundadır Bunun aksi durumundaki kişiler vatan hainliği ile suçlanır.
  • Devletin sırları veya devletin çıkarlarını başka devletlere satmak veya kamuoyuna duyurmak ve de Bunun cezası vatan haini ile yargılanmaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı olarak sorumluluklarımız ve görevlerimiz arasında öncelikle ülkemizin bağımsızlığını güvenliğine ve çıkarlarını düşünmek ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine yükselmek için iyi bir meslekte edilmek veya iş imkanı sunmak bunun yanı sıra toplu kullandığımız alanları temiz ve düzenli kullanmak bu çevremizi temiz tutmak doğal ve tarihi eserlerimizi sahip çıkmak gibi birçok sorumluluğumuz olduğumuzu örnek olarak gösterebiliriz. Devletin vermiş olduğu belgeleri ödemek her vatandaşın sorumlulukları arasında yer alır bunun yanı sıra seçme ve seçilme hakkını kullanarak oy vererek istediğimiz öğretici başı getirmek gibi temel bir hakkımız ve görevimiz olduğunu da söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.