Ders Notları

“Yaşlı Nine” metninin tür özelliklerine uygun bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe “Yaşlı Nine” metninin tür özelliklerine uygun bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Yaşlı Nine” metninin tür özelliklerine uygun bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşlı nine metni türü anı olarak kabul edilmektedir yaşlı nine metni türüne göre Örnek vermek gerekirse Ramazan Bayramı’nda Ailemizde beraber hazırlamıştık birçok hediyeler arayarak Bu hediyelerin neden alındığı hakkında pek bilgi sahibi değildim babamla bir şey demiyordu köye gittiğimizde ninemin ve dedemin ellerini öperek onlara sarıldım hediyeler Evde duruyordu sabah bayram olunca bu hediyeler tek tek köydeki yardıma muhtaç olan kişilere verilmişti ve bundan Gurur duyarak babama ve anneme sarıldım.


“Yaşlı Nine” metninin tür özelliklerine uygun bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşlı nine metni türü anı olarak ifade edilebilir.

Okulda bir gazete haberi sonucunda yardıma muhtaç olan okulların olduğunu da öğrendim bunun sonucunda öğretmenlerini de ve ailemle konuşarak ve arkadaşlarının fikrini alarak bu kardeş okullarımıza nasıl yardım edebileceğimiz hakkında bilgiler edindim sonunda Anadolu’da yardıma muhtaç olan bir köy Okulu hakkında kampanya düzenlemeye karar verdik Bu Kampanyayı düzenleyerek onların eğitimi olanaklarının en iyi şekilde sağlanması için elimizden geleni yaptık ve bu da en güzel arkadaşlarım da olan anılarıma örnek olarak verebilirim.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Okumuş olduğumuz kitapların bir kısmı ve okumuş olduğumuz hikayelerin bir kısmı gerçeği ifade ediyorsa anı eğer gerçek dışı ise masal niteliğinde bir okuma metni olarak değerlendirebiliriz. Hayatımız boyunca yaşamış olduğumuz anılarımız gerçekte olabileceği birçok olayı içerdiği için öykü olarak da söylenebilir. Okumuş olduğumuz masallar hayatımız boyunca karşılaşmayacağız veya günlük hayatımızda olması imkansız olayları içeriyorsa masal olarak değerlendirebileceğimiz metinler dir. Türkçe ders kitabı mızda bulunan metnindeki okuma metni bir anayı ifade ettiği için günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz olaylara yatkın olan ve gerçek olayları yansıtan bir okuma metnidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.