2. Sınıf Hayat Bilgisi

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 26-27-28-29 Cevapları MEB Yayınları

2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Görüşlerim Değerlidir Etkinlik Cevapları Sayfa 26-27-28-29


Görüşlerim Değerlidir Etkinlik Soruları ve Cevapları


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 26 Cevabı


Soru : Sınıfınızla ilgili kararları nasıl alıyorsunuz? Söyleyiniz.


Cevap :

Sınıfımızda bir karar verileceği zaman herkesin Fikri alınarak ortak karar verilir Sınıfımızda verilecek kararları bazen tek tek arkadaşlarımıza sorarak onlarla tartışarak fikir alıyoruz bazı durumlarda oylama yapıyoruz ya da kura çekerek sınıfımızla ilgili kararlar alabiliyoruz. Verilen kararlara ve farklı görüşlere saygı duymalıyız. Arkadaşlarımızı bu konuda  incitmemeliyiz.


Aşağıdaki metni okuyunuz. Çocukların karar alma süreçlerine nasıl katıldıklarını söyleyiniz.


Öğretmenimiz elinde bayrak ve süslerle sınıfa geldi: “Çocuklar! Cumhuriyet Bayramı için sınıfımızda nasıl bir etkinlik yapalım?” dedi. Arzu: Öğretmenim şiirler yazıp panoyu süsleyelim. İlhan: Sınıfımıza bayraklar asalım. Ceren: Koro oluşturalım. Bayramda marşlar söyleyelim. Önerilerimizi birer birer söyledik. Öğretmenimiz oylama yaptı. En çok kabul edilen fikirlere göre planlama yaptık. Kararlaştırdığımız etkinlikleri iş birliği içinde yapmaya başladık.Sınıfımızla ilgili konularda kararları arkadaşlarımızla birlikte almalıyız. Karar alırken hepimiz fikrimizi söylemeliyiz. Farklı fikirleri olan arkadaşlarımıza karşı saygılı olmalıyız. Sınıf etkinliklerinde arkadaşlarımızla birlikte çalışmalıyız. Görev paylaşımı yaparken adaletli olmalıyız. Katıldığımız bütün etkinliklerde verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Arkadaşlarımızla birlikte karar alırken nezaket ifadelerini kullanmayı unutmamalıyız. Sorun yaşadığımız konularda kırıcı olmadan “Ben sana katılmıyorum.” demeliyiz.


Cevap : Konu hakkında bütün çocuklar fikirleri söyleyerek karar alma sürecine katıldıkları görülmektedir.


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 27 Cevabı


Aşağıdaki ifadeleri okuyunuz. Doğru olanların başındaki yıldızı yeşil renge, yanlış olanların başındaki yıldızı kırmızı renge boyayınız.


Sınıf başkanını öğretmenimiz seçer.
Farklı düşüncede olan arkadaşlarımıza nazik davranmalıyız.
Karşımızdaki kişinin kalbini kırmadan konuşmalıyız.
Sınıfımızda grupla çalışırken iş birliği ve dayanışma yapmayız.
Sınıfımızı öğretmenimiz süsler.
Sınıf etkinliklerini hazırlarken birlikte karar alırız.


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 28 Cevabı


1. Sınıf kuralları niçin oluşturulmuştur? Yazınız.


Cevap : Sınıf içerisinde var olan sorunların çözümü için bu sorunlara en uygun çözüm yollarını kural olarak seçmiştik.


2. Sınıf kuralları nasıl oluşturulmuştur? Yazınız.


Cevap : Sınıf kuralları sınıfımız içerisinde işleyişin ve düzenin sağlanması amacıyla bu sorunları çözümü amacıyla beraber en iyi yolların seçilmesi ile oluşmuştur.


2. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 29 Cevabı


Soru : Arkadaşlarınızla birlikte belirlediğiniz sınıf kurallarını aşağıya yazınız.


Cevap :

Sınıfımızda düzeni sağlamak için öğretmenimizin belirlediği belli başlı kurallar vardır Bu kurallar not düzenimizi sağlar.

Bu kurallardan bazıları şu şekildedir.

 • Okulumuza zamanında gelmeliyiz arkadaşlarımızın eşyasını onlardan izinsiz kullanmamalıyız.
 • Ders esnasında Parmak kaldırmadan konuşmamalıyız öncesinde söz hakkı istemeliyiz.
 • Arkadaşlarımızla kavga etmemeliyiz.
 • Sınıfta yüksek ses ve gürültü yapmamalıyız.
 • çöplerimizi çöp kutusuma  atmalıyız.
 • Yerlere çöp atmamalıyız.
 • Ders esnasında öğretmenimizi dikkatli dinlemeliyiz.

Soru : Sınıf etkinliklerinde karar alma sürecinde sizce en çok nelere dikkat etmelisiniz? Söyleyiniz.


Cevap :

Sınıfta bir etkinlik yapacağımız zaman bütün arkadaşlarımıza tek tek konuşur neler yapabileceğimiz hakkında tartışırız herkesin fikirlerini alır ve düşüncelerine saygı duyarak öğretmenimizin uygun göreceği şekilde Herkese uygun bir etkinlik seçeriz. Bu şekilde ortak bir karara ulaşamazsak oylama sistemi ile de ya da kura çekerek bir karar verebiliriz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. 2. Sınıf Hayat Bilgisi 26-27-28-29. Sayfa Cevapları Meb Yayınları Ders Kitabı sayfalarının bulunduğu konu sizler için 2. sınıf hayat bilgisi meb yayınları ders kitabının sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

 2. Sınıfımızda ilgili kararları öğretmenimiz oy olarak kullanılıyor çoğunluğun verdiği karar kabul ediliyorsınıf başkanlığı seçiminde öğretmenimiz kendi kararını almadı sınıfa sorarak sınıfta en çok oy alan aday kabul edildi

 3. sınıf içerisinde var olan kurallarda ve işleyişi hakkındaki konuları öğretmenimizin başkanlığında ve öğretmenimizin önerileri ile oy birliği alınması gerekir.

 4. Sizler de ödevlerinizi yapmaktan hoşlandığınız bir site olan bu sayfadaki bilgi ve cevaplarla ödevinizi hemen yapabilirsiniz. Ben özellikle Türkçe dersini yaparken bu sayfadaki bilgi ve cevaplardan faydalanıyor çünkü buradaki bilgi ve cevaplar çok güzel verilen bilgilerle ödev yapmak çok güzel Forum sayfa sitesinin vermiş olduğu güzel bilgileri sizler de takip edebilirsiniz burada baktığınız tüm ödevi bilgileri her zaman defterinize geçerek ödevlerinizi de değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.