3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 120-121-122-123 Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Cumhuriyet ile Birlikte Etkinlik Cevapları Sayfa 120, 121, 122, 123


Cumhuriyet ile Birlikte Etkinlik Soruları ve Cevapları


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı


Soru : Sınıf başkanınızı nasıl seçtiğinizi anlatınız.


Cevap : Sınıf başkanınızı nasıl seçtiğinizi anlatınız. sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Sınıfta sınıf başkanımızı seçmeden önce aday olacak arkadaşlar öncelikle adaylıklarını açıkladılar daha sonra öğretmenimiz adaylıklarını açıklayan arkadaşlarımıza sınıfta ne gibi değişikler değişiklikler yapabilecekleri konusunda söz hakkı tanıdı arkadaşlarımızı dinledikten sonra herkese birer tane zarf dağıttı herkes adaylardan bir tanesine oy yapabileceğimizi veya aday olmamış fakat bizim aday gösterebileceğimiz sınıftan birisinin de ismini yazabileceğimizi söyleyerek kapalı zarf usulü seçim yaptık biz arkadaşlar olarak aday olmayan fakat bizim bu işi daha iyi becere bileceğimiz i düşündüğümüz bir arkadaşın adını yazarak O arkadaşı sınıf başkanı yaptık bu seçimde demokratik bir karar almış olduk.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı


Soru : Yönetim şekli olan cumhuriyet ile ilgili neler düşünüyorsunuz?


Cevap : Yönetim şekli olan cumhuriyet ile ilgili neler düşünüyorsunuz? sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Eski tarihlerde devletlerin yönetim şekilleri Monarşik düzen içerisindeydi yani bir kişi tarafından yönetilirdi Örneğin kral veya Sultan bu sistemde insanların seçme seçilme hakları özgür düşünce hakları yaşam hakları eğitim hakları sağlık hakları bulunmamakta baştaki kral veya Sultan ne kadar uygun görürse veya neyi uygun görürse o şekilde yaşanmaktaydı Cumhuriyet’te ise insanların kendi kendini yönetebilme hakları yaşama hakları eğitim hakları sağlık hakları inanç hakları seyahat hakları devlet tarafından güvence alınmış herkes kanunlar karşısında eşit sayılmıştır Cumhuriyet insanın en Hür yaşayabildiği tek yönetim şeklidir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı


Etkinlik Zamanı


Soru : Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda ne gibi zorluklar yaşardınız? Aşağıya yazınız.


Cevap : Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kazanılan seyahat etme özgürlüğünün olmaması durumunda ne gibi zorluklar yaşardınız? sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüz dünyasında insanlar seyahat etme ve özgürlüğünü istedikleri kullan istedikleri gibi kullanmaktadırlar. İnsanlar farklı yerleri görmek farklı insanları tanımak için gezerler veya daha iyi bir eğitim alabilmek için daha iyi bir hayat sürebilmek için daha kaliteli bir iş daha bol kazançlı bir iş bulmak için oturdukları şehirleri ve hatta ülkeleri değiştirebilmektedirler. Bunlar seyahat etme özgürlüğü sayesindedir bu özgürlük olmasaydı bu saydıklarımızın hiçbirini gerçekleştiremez doğduğumuz yerde yaşamak zorunda kalırdık.


Soru : Aşağıdaki balık kılçığına cumhuriyetin ilanından sonra kazanılan hak ve özgürlüklerden bildiklerinizi yazınız.


Cevap : Cumhuriyetin ilanından sonra kazanılan hak ve özgürlüklerden bildiklerinizi yazınız. sorusunun farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ülkemizde birçok inkılap yapılmıştır bu inkılaplar insanımızı muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek için yapılmış önemli değişikliklerdir.

Değişiklikler Kadınlara seçme ve seçilme hakkı Medeni Kanun hakkı insanların özel yaşamlarının gizliliği hakkı insanların doğumlarından itibaren yaşama hakkı Özgür düşünmek için düşünme hakkı batının tarafsız olabilmesi için Basın Yayın hakkı vatandaşların devlete isteklerini daha kolay durabilmeleri için dilekçe hakkı insanların daha sağlıklı olabilmeleri için Sağlık hakkı çocukların ve gençlerin çok daha iyi bir eğitim alabilmeleri için eğitim hakkı hak ve özgürlüklerimizdir.


İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. sınıf başkanımızı oylama yoluyla seçtik öğretmenimize kendisi seçme yiyeceğini söyledi bize Bizim sınıf başkanlığının verdiği sözleri bakarak ve onlara güvenimiz ölçerek biz kendi oyumuzu verdik en çok oy kazanan arkadaşım sınıf başkanı oldu daha sonraki de sınıf başkan yardımcısı 3 olan arkadaşım ise sınıf temsilcisi oldu böylelikle herkes adaletli bir şekilde oyunu verdi ve oy kazandı.

  2. Cumhuriyetin ilanı ile beraber Türkiye Cumhuriyeti yeni bir sokak ve özgürlüklere sahip olmuştur. Seçme ve seçilme hakkı ile yöneticimiz i kendi verdiğimiz oylarla seçebilmek deyiz. Cumhuriyetin bize verdiği birçok yenilikten sonra ülkemiz daha ferah ve mutlu olmuştur. Sınıfımızda sınıf başkanı seçerken adaylar belirlendikten sonra oynama ile beraber sınıf başkanı seçilir. Seçme ve seçilme hakkı böyle olur.bu ünitedeki sorular sayesinde demokrasinin önemi bir daha hatırlıyoruz. Emeği geçen herkese minnettarız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.