4. Sınıf Din Kültürü

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 96-97-98 Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İslam Dini ve Temizlik Metni Cevapları Sayfa 96, 97, 98


İslam Dini ve Temizlik Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 96-97-98 Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 96 Cevapları


Düşünelim


Soru : “Temizlik imandan gelir.” sözünü daha önce duydunuz mu? Bu sözün ne anlama geldiğini düşününüz.


Cevap :
Evet bu sözü daha önce duydum. İslamiyet temizliğe çok önem verir. Namaz gibi birçok ibadette temizliği sağlamak için abdesti ve guslü şart koşmuş, böylece daima temiz olmayı amaçlamıştır.
Ayrıca bu temizlik ibadetlerinde insanlara sevapta vermiştir. Bir hadisi şerifte Peygamberimiz; ” Temizlik imanın yarısıdır.” buyurmuştur. Bu yüzden temizlik imandan gelmektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 97 Cevapları


Etkinlik


Soru : Günde beş vakit namaz kılan bir Müslüman, temizlikle ilgili ne gibi alışkanlıklar kazanır? Namaz için gerekli olan diğer temizlik şartlarını düşünerek arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap :
Namaz kılmak için abdest eğer gerekiyorsa gusül almak, elbise ve namaz kılacağı mekanı temizlemek gibi çok güzel alışkanlıklar kazanır. Abdest ve gusülde su ile temizlik yapılıp, gerekli olan hijyen sağlanmış olur.
Abdestte en çok kullandığımız, el , ayak , baş gibi azalar yıkanıp meshedilerek , gusülde de banyo yapılarak hijyen sağlanmış olur. Elbiselerimiz ve mekanımızda temizlik şart olduğu için tertemiz olur.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 98 Cevapları


Yorumlayalım


Soru : “Bir kimse abdest alır ve güzelce abdest almaya özen gösterir, ardından da namaz kılarsa, bu abdestle namaz arasında işlediği (günahlar), o namazı kılıncaya kadar mutlaka bağışlanır.” Buhârî, Vudû, 24.


Cevap :
İslamiyet’te ibadetler bizim sorumluluğumuz olmasına rağmen , Allah Teala merhameti sebebi ile hem sağlık açısından hemde sevap bakımından birçok mükafatlar vermiştir.
Bir Müslümanda abdeste ve namazda öğrendiği hükümlere dikkat ederek ibadetlerini yaparsa günahları bağışlanır. Allah’ u Teala insanları affetmek ve Cennet’e girdirmek için kolaylıklar vermiştir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir müslüman her zaman temiz olmalıdır. Temizlik İslam’da gereklilik gibidir. Bir müslüman ibadet etmeyi ortam muhakkak devri tutmalıdır. Temiz olmayan ortamlarda sağlıklı bir yaşam sürdürülemez. Temizlik olmayan bir ortamda insanlar hastalanabilir. Özellikle İslam dininde temiz olmak ve temiz giyinmek esastır. Özellikle ibadet ettiğimiz zaman veya bir yere gideceğimiz zaman kişisel bakımımızı yaparak temizliğimizi tamamlayarak ve çevremizdeki insanlara örnek olacak nitelikte temiz görünerek hareket etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.