4. Sınıf Din Kültürü

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 75-76-77-78-80 Cevapları Anka Yayınevi

Göster

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğumu, Çocukluk ve Gençlik Yılları Metni Cevapları Sayfa 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81,82


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğumu, Çocukluk ve Gençlik Yılları Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 75 Cevapları


Düşünelim


Soru : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu yerle ilgili neler biliyorsunuz?


Cevap :
Hz Muhammed (sav) Mekke’ de doğmuştur. Mekke çok sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Oraya Dünya’nın her yerinden Müslümanlar , hac ve umre yapmak için ve bu güzel yeri ziyaret etmek için akın ederler. Orada deniz olmadığını ve hurma ile meşhur olduğunu biliyorum. Ayrıca orada hacıların getirdiği ve insanlara şifa olan hakkında uzmanların araştırma yaptıkları zemzem suyu bulunur.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 76 Cevapları


Etkinlik


Soru : Allah’ın Kutlu Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.), doğmadan önce babasını, altı yaşında da annesini kaybetmiştir. Bu durum, onun ne gibi zorluklar yaşamasına sebep olmuş olabilir? Düşüncelerinizi aşağıdaki satırlara yazınız.


Cevap :
Bence Peygamberimiz annesi ve babası olan çocukları gördüğü zaman içi burkulmuştur. Bu çok üzücü bir durum. Bir çocuk için anne ve babası çok önemlidir. Onların yerini kimse tutamaz. Dedesi ve amcası ona çok iyi davranmış olsalar da Peygamberimiz bence her defasında çok üzülmüştür.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 77 Cevapları


Etkinlik


Soru : Hılfu’l-Fudûl topluluğuna katılması, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir?


Cevap :
Hılfu’l-Fudûl topluluğuna katılması, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) in merhametli, adaletli ve yardıma muhtaç olan insanların ellerinden tuttuğunu gösterir.
Toplumun bu kadar cahil ve zalim olduğu bir dönemde iyi davranışlarda bulunmak ve adil olmak gerçekten çok zor bir iştir. Kötülüklerin normal olduğu bir toplumda anarşi olur ve insanlarda bunlardan etkilenir. Ancak Peygamberimiz büyük ahlakı göstererek güzelliğini ortaya koymuştur.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 78 Cevapları


Etkinlik


Soru : Yukarıdaki olay, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) kişiliği ve toplumdaki konumu hakkında size nasıl bir fikir vermektedir?


Cevap :
Bu olay Peygamber Efendimizin adaletini ve aklını göstermektedir. Olaylar karşısında herkesin hakkını gözeterek orta yolu bulmak gerçekten büyük bir başarıdır. Toplumda da bir hakem seçerek orta yolu bulmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Buda güzel bir yöntemdir. Ayrıca Peygamberimize olan güvenlerini de göstermektedir.
Çünkü peygamberlik gelmeden önce de Peygamberimiz çok adaletli ve halk arasında güvenilen sevilen bir insandı. İnsanlar O’nun yalan söylemeyeceğini bildikleri için getirdikleri dine inanmış ancak bir çoğu bunu bildiği halde atalarının dininden dönmemek ve gururlarından dolayı iman etmemiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 80 Cevapları


Etkinlik


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.), kendisinin üzerinde emeği olan büyüklerine karşı davranışları, onun hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir? Sınıfınızda  tartışınız.


Cevap :
Peygamber Efendimiz dedesine , amcasına ve büyüklerine çocukken de saygı ile davranır, büyükler gelmeden sofraya oturmazdı. Süt annesini yıllar sonra bile hürmetle karşılaması ve saygı ile büyüklerine yaklaşması onun saygılı, sadık ve vefalı olduğunu gösterir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 82 Cevapları


Etkinlik


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarıyla kendi davranışlarınızı karşılaştırınız. Onun güzel ahlakıyla sizin davranışlarınız arasında ne gibi fark ve benzerlikler olduğunu değerlendiriniz.


Cevap :
Bende elimden geldiği kadar Peygamberimiz gibi büyüklerime karşı saygılı olmaya çalışıyor ve onlara olan sevgimi belli etmeye çalışıyorum. Yalan söylememeye, hakaret gibi kırıcı davranışlardan uzak durmaya çalışıyorum. Bazı hatalarım olsa da Peygamberimizi örnek alarak iyi bir insan olabileceğimi düşünüyorum.


Düşünelim


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.) hangi yılda peygamber olmuştur? Onun peygamberlik hayatının kaç yılı Mekke’de, kaç yılı Medine’de geçmiştir?


Cevap :
Peygamberimiz 610 senesinde Ramazan ayının 17. günü Hira Mağrası ‘nda peygamber olmuştur. Hz. Muhammed peygamberlik hayatının 23 yılının 13 yılını Mekke ‘de, 10 yılını da Medine’ de geçirmiştir. 610 ve 622 yılları arasındaki döneme Mekke dönemi, 622 ve 632 yıllarındaki döneme de Medine dönemi denmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Rahmet peygamberi Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’de doğmuştur. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem çocukluk ve gençlik yıllarını çok güzel geçiriniz sevilen sayılan Ayrıca güvenilen bir ahlaka sahipti. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem o dönemde yaşamış olan ve putlara takmış olan Mekke halkının gördüğü zaman büyük bir üzüntü duyar onların doğru yola ilet edebilmek için ve Müslümanlığı yaşatabilmek için elinden gelen tüm mücadeleyi vermiştir. Biz Müslümanların Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in örnek alması onun yolundan ilerlemesi ve imanın İslam’ın şartlarını peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin hadisi şerifleri ışığında uygulamak her Müslümanın doğru yolu bilmesi için gereklidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.