4. Sınıf Din Kültürü

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82-84-85-86-87-88-89 Cevapları Anka Yayınevi

Göster

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine Yılları Metni Cevapları Sayfa 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke ve Medine Yılları Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 82 Cevapları


Etkinlik


Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarıyla kendi davranışlarınızı karşılaştırınız. Onun güzel ahlakıyla sizin davranışlarınız arasında ne gibi fark ve benzerlikler olduğunu değerlendiriniz.


Cevap :
Peygamberimiz kadar geniş ahlaklı değilim. Olaylar karşısında bazen çok sinirlenebiliyor ve öfkemi kontrol etmekte zorlanıyorum.
Ancak bende Peygamberimiz gibi merhametli olmaya çalışıyor , insanları ve çevreyi seviyorum. Anne babama karşı saygılı olmaya çalışıyorum.


Düşünelim


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.) hangi yılda peygamber olmuştur? Onun peygamberlik hayatının kaç yılı Mekke’de, kaç yılı Medine’de geçmiştir?


Cevap :
Peygamberimiz 610 yılında  peygamber olmuştur.
Hz. Muhammed peygamberlik hayatının 23 yılının 13 yılını Mekke ‘de, 10 yılını da Medine’ de geçirmiştir. 610 ve 622 yılları arasındaki döneme Mekke dönemi, 622 ve 632 yıllarındaki döneme de Medine dönemi denmektedir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 84 Cevapları


Etkinlik


Soru : Müddessir suresinin ilk beş ayetinde Allah (c.c.), Hz. Muhammed’den (s.a.v.) neler istemektedir?


Cevap :
Müddessir Suresi ilk beş ayet türkçe anlamı
Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.
1. Ey bürünüp sarınan (Resûlüm)!
2. Kalk, ve (insanları) uyar.
3. Sadece Rabbini büyük tanı.
4. Elbiseni tertemiz tut.
5. Kötü şeyleri terket.
Bu ayetlerde Peygamberimizden insanları dine davet etmesi, her zaman uzak durduğu gibi yine kötülüklerden uzak durması gerektiği ve elbisesini temiz tutması emredilmiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 85 Cevapları


Düşünelim


Soru : Bir dünya haritasından Habeşistan’ın yerini belirlemeye çalışınız.


Cevap :

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 82-84-85-86-87-88-89 Cevapları Anka Yayınevi
“4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Sayfa 82-83-84-85-86-87-88-89-90 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi”

Etkinlik


Soru : Mekkeli müşrikler bir elçi göndererek Habeşistan kralından, ülkesine gelen Müslümanları geri göndermesini istediler. Ancak kral, onların bu isteğini kabul etmedi. Sizce Habeşistan kralı Mekkeli müşriklerin isteğini niçin kabul etmemiş olabilir? Öğretmeninizden de bilgi alarak bu konuda sınıfınızda tartışma ortamı oluşturunuz.


Cevap :
Bunu adaletinden dolayı yapmıştır. Habeşistan kralı adaleti ile tanınmaktaydı. Zaten ondan dolayı hicret olarak  ilk orası tercih edilmişti. Adaletli kral , Müslümanları dinlemiş ve kendi kitaplarında yazan , gelecek olan peygamberin bu peygamber olduğunu anlamıştır. Bu yüzden onları geri vermemiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 86 Cevapları


Etkinlik


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v) Taif’e niçin gitmiştir? Orada nasıl karşılanmıştır?


Cevap :
Hz Muhammed (sav)  , orda bulunan insanlara İslam’ı anlatmak ve kendilerine işkenceyi arttıran Mekkeli müşriklere karşı yardım istemek için gitmiştir. Orada Peygamber Efendimiz taşlanmış ve hakaret edilerek gönderilmiştir. Ancak bu hakaretlere uğramasına rağmen Peygamberimiz onlara ne bir beddua nede kötü bir söz söylememiştir.


Düşünelim


Soru : Hangi kandillerin isimlerini biliyorsunuz?


Cevap :
Mevlid kandili, Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesinin isimlerini biliyorum. Bu kandiller hem kutlama açısından hem de insanların sevap kazanmaları ve ibadete yönelmeleri için çok güzel fırsatlar veriyor.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 87 Cevapları


Etkinlik


Soru : Miraç Gecesi, Müslümanlar için önemli bir zaman dilimidir. Bu gece, Müslüman toplumlarda Miraç Kandili olarak kutlanır. Çevrenizde kandillerde neler yapılmaktadır?


Cevap :
Çevremde kandillerde insanlar oruç tutar, fakirlere sadaka verir, komşulara ve çocuklara ikramda bulunurlar. Birbirlerine mesaj atarak günün ibadetlerinden haber verirler. Güne özel namaz kılar, tesbih çeker ve camilere giderler. Televizyonda sohbet dinlerler.


Düşünelim


Soru : Hicret ve muhacir kavramları hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap :
Hicret; bir yerden bir yere gitmek demektir. Peygamberimiz İslamiyet’i anlatmaya başlayınca , O’na ve Müslümanlara eziyet edilmiş ve en sonunda kendi evlerini bırakarak başka bir şehre gitmek zorunda kalmışlardır.
Muhacir; Hicret eden kişi demektir. Mekke’ den Medine ‘ ye giden Müslümanlara bu isim verilmiştir.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 88 Cevapları


Etkinlik


Soru : Akabe biatlarının Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicret etmesindeki rolü ve önemi nedir? Sınıfınızda tartışınız.


Cevap :
Birinci Akabe Biatı’nda Medine’ den gelip katılan kişiler Müslüman oldular ve Medine’ de İslam’ın yayılmasını sağladılar. Böylece oradaki insanlar Peygamberimizi ve Müslümanları heyecanla bekledi ve karşıladı. Böylece oradaki Müslümanlar rahat yaşayabilecekleri bir yer bulup rahata kavuşmuş oldu.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 89 Cevapları


Düşünelim


Soru : Medine, Müslümanlar açısından neden önemlidir?


Cevap :
Medine ‘ de Peygamber Efendimizin kabri bulunmaktadır. Hem Peygamberimiz ve sahabeler orada yaşamış hem de İslamiyet orada kuvvet kazanmıştır. Peygamberimizin orada bulunması ve ora ile ilgili hadislerin bulunması, o beldeyi değerli yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’de mi Medine’de yaşamıştır. Çocukluk ve gençlik yıllarını Mekke şehrinde geçirmiştir. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Mekke şehrinde doğmuştur. Ve Mekke şehrinde Hz Hatice ile evlenmiş çocukları olmuş ve burada Hira mağarası’nda peygamberlik gönderilmiştir. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e Medine’ye göç ederek burada Müslümanların yayılmasını ve Müslümanlığın daha rahat bir şekilde insanlara aktarabilmek için tercih etmiştir. Medine’deki ilk Müslümanlar Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’i büyük bir coşku ve sevinçle karşılamış Müslümanlığı yaygınlaştırmak ve yaşamak için elinden gelen tüm emeklileri harcamışlar dır. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in kabri şerifi Medine’de bulunmaktadır.
     

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.