4. Sınıf Din Kültürü

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 95


Hazırlık Çalışmaları Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 95 Cevapları


Hazırlık Çalışmaları


1. İslam dininin temizliğe verdiği önemi ilmihâl kitapları, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırınız.


Cevap :
“Temizlik imanın yarısıdır.” Bu hadisi şerif gibi gerek abdest gerekse bütün temizlikleri İslamiyet önermiş ve karşılığında büyük mükafatlar vermiştir.
Aynı zamanda ibadetlerden önce temizliği şart veya sünnet koşarak temizliğe teşvik etmiştir. Ayetlerde ve Peygamberimizin kendi hayatında daima temiz olması ve buna özen göstermesi ,İslamiyet’te temizliğin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.


2. Taharet, abdest ve manevi temizlik kavramlarının anlamlarını araştırınız.


Cevap :
Teharet; temizlik demektir.
Abdest; islam’da bazı ibadetlerin yerine getirilmesi için yapılan ve bizzat kendisi ibadet olan temizlenmeye denir. Kuranı Kerim ve hadislerde nasıl yapılacağı öğretilmiştir.
Manevi Temizlik; Kişinin kalbini kötü olan duygu ve düşüncelerden ayırmasına denir.


3. Temizlikle ilgili bir hadis öğreniniz. Öğrendiğiniz hadisi ve bu hadisten ne anladığınızı defterinize yazınız.


Cevap :
“Yemeğin bereketi, hem yemekten önce hem de yemekten sonra elleri yıkamaktadır.”(Tirmizi) Peygamberimiz bu hadisi ile temizliğin önemini bildirmiş ve güzel bir adeti hem sevap olarak hem de sağlık olarak yapmamızı sağlamıştır.


4. Temizliğe neden önem vermemiz gerektiğini aile büyüklerinizle konuşunuz.


Cevap :
Aile büyüklerim pis olan yerde insanların hasta olacağı ve huzurlu olamayacağını söylediler. Gerçektende her yer dağınık ve kirliyken insanlar kendilerini iyi hissedemiyorlar. Bu yüzden bir işten sonra insanlar arkalarını temizlemeli ve düzgün bırakmalıdırlar.


5. Çevrenin temiz olması için neler yapabiliriz? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.


Cevap :
Çevremiz için gereksiz poşet ve plastik kullanımından kaçınmalı, yere tükürmemeli , çöplerimizi çöp kutusuna atmalı ve park gibi alanlarda piknik yaptıktan sonra arkamızı temiz bırakmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Temizlik bir Müslümanın yapması gereken en önemli etkinliktir. Namaz kıldığımız zaman namaz kıldığımız ortamın üzerimizdeki kıyafetin abdest aldığımız lavabonun temiz olması gerekir. Ayrıca peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’i temizleyene kadar önem verdiği hadisi şeriflerinde vurgulanmıştır. Bir müslüman ibadetlerini yaptığı zaman kendisi ve çevresindeki insanlar için temiz giyinmeli kendisinin temiz tutmalı ve oturmuş olduğu evi temiz tutması gerekmektedir.
    .

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.