4. Sınıf Din Kültürü

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 54-55-57-58-60-61 Cevapları Anka Yayınevi

Göster

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı İnsanı İlişkilerin Temeli Sevgi ve Saygı Metni Cevapları Sayfa 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60,61, 62


İnsanı İlişkilerin Temeli Sevgi ve Saygı Metni Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 54 Cevapları


Düşünelim


Soru : İnsanlara olan sevginizi nasıl gösterirsiniz?


Cevap :
Bir insanı sevdiğim zaman ona sevdiğimi söyler, güzel sözler söylerim. Bazen mektup veya söz gibi bir şeyler yazar bazen de bir şeyler ikram eder veya hediye alırım.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 55 Cevapları


Etkinlik


Hz. Peygamber’imiz (s.a.v.) sahabeden birisiyle sohbet ederken yanlarına biri geldi ve şöyle dedi:
– Ya Resulallah, ben bu adamı seviyorum.
Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurdu:
– Sevdiğini ona bildirdin mi?
Adam, Peygamberimize (s.a.v.) cevap verdi:
– Hayır.
Hz. Peygamber (s.a.v.) adama şöyle dedi:
– Öyle ise bildir.
Ebu Dâvud, Edeb, 113.


Soru : Siz, sevdiğiniz kişilere sevginizi nasıl belirtirsiniz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Ben  sevdiğim kişilere sevdiğimi belirtmek için ona sevdiğimi söyler, güzel sözler söylerim. Bazen mektup veya söz gibi bir şeyler yazar bazen de bir şeyler ikram eder veya hediye alırım. Onunla beraber vakit geçiririm.


Soru : İnsanlara kendilerini sevdiğimizi hissettirmenin ne gibi faydaları olabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap :
İnsanlar onları sevdiğimizi bilirlerse kendileri iyi hisseder ve onlarda bize iyi davranarak sevdiklerini hissettirirler. Bizlerle beraber olmaktan keyif alır ve destek olurlar. Çünkü her insan sevilmekten hoşlanır.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 57 Cevapları


Etkinlik


“Rabb’in, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, ana-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara ‘Öf!’ bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve ‘Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et!’ diyerek dua et.”
İsrâ suresi, 23-24. ayetler.


Soru : Anne ve babamıza nasıl davranmalıyız? Yukarıdaki ayetlerden de faydalanarak düşüncelerinizi sınıfınızda açıklayınız


Cevap :
Anne babamızı azarlamamalı, onları kırmadan düşündüklerimizi ifade etmeliyiz. Elimizden geldiği kadar onlara iyilik ve ikramda bulunmalı, büyüyüp onların yanından ayrıldığımız zaman onları ziyaret ederek gönüllerini almalıyız. Yaşlandıkları zaman da davranışlarına sabretmeli ve bizi küçükken baktıkları zaman ki iyiliklerini hatırlamalıyız.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 58 Cevapları


Etkinlik


Soru : Kardeşlerinizle ilişkilerinizde en çok dikkat ettiğiniz ilkeler nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Kardeşlerimle beraber oynarken veya vakit geçirirken onların kalbini kırmamaya, alay etmemeye ve oyuncaklarını izinsiz almamaya, özel eşyalarına dokunmamaya dikkat ediyoruz. Böylece kimse kimsenin eşyalarını izinsiz kullanmamış oluyor.


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 60 Cevapları


Etkinlik


Soru : Aşağıya, komşuluk ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine ilişkin bir resim çiziniz.


Cevap :

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 54-55-57-58-60-61 Cevapları Anka Yayınevi
“4. Sınıf Din Kültürü Kitabı Sayfa 54-55-56-57-58-59-60-61-62 Cevapları Anka Kuşu Yayınevi”

4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 61 Cevapları


Etkinlik


Soru : Siz, komşularınıza karşı ne gibi güzel davranışlar sergiliyorsunuz? Verilen örnekten de yararlanarak aşağıdaki şemayı tamamlayınız.


Cevap :
Komşuma annem verdiği zaman yemek götürüyor, gördüğüm zaman selam veriyor ve nasıl olduklarını soruyorum. Bana bir şey sordukları zaman cevap veriyorum. Bebekli veya yaşlı kişiler varsa ve birşeye ihtiyaçları varsa onlara yardım etmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Birbirimize karşı sevgini ve saygılı olmalıyız. Karşılıklı ilişkilerin iyi olması için sevgi ve saygı şarttır. Büyüklerimize akrabalarımıza sevdiklerimize ve arkadaşlarımıza saygılı olduğunuz zaman çevrenizde oldukça sevilen ve sahip oluruz. İnsanlar sevdiklerine iyi bir diyalog kurmak için ahlakı duygularını düzeltmesi gerekir. Çünkü saygı ve sevgi olmayan bir ortamda merhamet sabır ve anlayış olamaz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.