4. Sınıf Din Kültürü

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 67


Hazırlık Çalışmaları Cevapları


4. Sınıf Din Kültürü Anka Kuşu Yayınevi Kitabı Sayfa 67 Cevapları


Hazırlık Çalışmaları


1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) aile büyüklerinin kimler olduğunu araştırınız.


Cevap :
Hz Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem )in dedesinin adı Abdulmuttalip, babasının adı Abdullah ve annesinin adı da Amine’dir. Peygamber efendimizin anneannesinin ismi Berre, babaannesinin ismi ise Fatıma’dır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hiç dayısı yoktur. Ferîda ve Fahita adında iki teyzesi vardır. amcaları; Haris, Zübeyr, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl, Hz. Hamza r.a Hz. Abbas r.a dır.


2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı dönemde, toplumda hangi dinî inançların yaygın olduğunu Genel Ağ, İslam tarihi vb. kaynaklardan araştırınız.


Cevap :
Peygamberimizin yaşadığı dönemde genel olarak insanlar putperesti. Kabe ‘ de çok sayıda put bulunuyor, insanlar Allah ile beraber bu putlara tapıyorlardı. Hristiyanlık ve yahudilerde olsa da genel olarak putperestlik hakimdi. Hanif dini denilen, Allah’a inanan ve putlara tapmayarak inançları koruyan insanlar mevcuttu.


3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocukluk dönemiyle ilgili bir araştırma yapınız.


Cevap :
Peygamber Efendimiz’in babası yedi aylıkken vefat etmiştir. Peygamber Efendimiz çocukluk döneminde süt anne adeti meşhur olduğu için önce Süveybe annemiz daha sonra , Halime annemiz onu emzirmiştir. Süt annesinin yanında beş yıl kalmıştır. Annesi onu almaya gitmiş ancak dönüş yolunda vefat etmiştir. Medine’ ye döndüklerinde dedesi Abdülmüttalib onu yanına aldı. Sekiz yaşında dedesi vefat edince de amcası Ebu Talib’ e emanet etti. Amcası ve yengesi O’na öz çocukları gibi davrandılar.


4. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği nasıl ve ne zaman gerçekleşmiştir? Araştırınız.


Cevap :
Hz Muhammed (sav) ‘ in evliliği 25 yaşında gerçekleşmiştir. Hz Hatice ozaman 40 yaşında idi. Hz Hatice Peygamberimizin ahlakının güzelliğinden dolayı ona evlenme teklifi göndermiş, Peygamber Efendimiz de kabul etmiştir.


5. Genel Ağ, İslam ansiklopedisi vb. kaynaklardan Cahiliye Dönemi, ehl-i beyt ve mevlit kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.


Cevap :
Cahiliye Dönemi; Kur’ an-ı Kerim indirilmeden ve İslamiyet gelmeden önceki dönemi kapsar.
450 – 600 yılları arasındaki süreçtir. Hz. Muhammed’ (sav) e peygamberlik gelmesi ile birlikte bu döneme ait kötü adetler tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Ehl-i beyt; Kelime manası “ev halkı” demektir. Peygamber Efendimizin ailesi manasında kullanılır.

Mevlit; Hazreti Muhammed’in doğumunu ve  yaşamını anlatan, en ünlüsü Süleyman Çelebi’nin yazdığı eserdir. Günümüzde hala okunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin dedesi abdulmuttalip , babasının adı Abdullah ve annesinin adı Amine idi. Ayrıca peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem emziren süt annesinin ismi de Halime idi. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ilk evliliğini Hz Hatice ile yapmış Hz hatice’den 6 tane çocuğu olmuştur. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hayatı boyunca yardım anlaşmayı insanlara karşı ahlaklı davranmayın sabırlı olmayı pozitif olmayı ve merhametli olmayı başarmış bu ahlaki davranışları ile çevresindeki insanlara ve sahabelere örnek nitelikte bir yaşam sürmüştür.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.