6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 31-32-33 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Mekke ve Medine Yılları Cevapları Sayfa 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33


Peygamberimizin Mekke ve Medine Yılları Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 31 Cevapları


Mekke’nin fethinden sonra Peygamberimiz Mekkelilere,
– Ey Mekkeliler! Bugün sizlere ne yapacağımı sanıyorsunuz? diye seslendi.
Onlar:
– Bizler senin bize iyilikle muamele edeceğini umuyoruz. Çünkü sen kerem ve iyilik sahibi bir insansın, diye karşılık verdiler. Bunun üzerine Allah Resulü şöyle
buyurdu:
– Bugün benimle sizin hâliniz, Yusuf ve kardeşlerinin hâli gibidir. Ben de size Yusuf’un dediğini diyeceğim: “Bugün sizi kınamak yok, Allah sizi affetsin! O, merhametlilerin en merhametlisidir.” (Yusuf suresi, 92. ayet.)
(İbn Sa’d, et-Tabakât, C 2, s. 141-142.)

Soru : Kur’an-ı Kerim’den Hz. Yusuf’un kıssasını araştırınız. Onun kardeşlerini affetmesi ile Peygamberimizin Mekkelileri affetmesi arasındaki benzerlikleri bulunuz. 


Cevap: Hz. Yusuf kardeşleri tarafında dışlanmıştır. Kardeşleri onu kıskandığı için kuyuya atmışlardır. Onu kuyuda bulan kervancılar köle olarak satmışlardır. Hz. Yusuf’un hayatı bu noktada Züleyha hanım ile kesişti. Züleyha Hz. Yusuf ile evlenebilmek için ona iftiralar attı. Fakat Hz. Yusuf pes etmedi, bundan dolayı ise yıllardır zindanlarda yaşadı. Hz. Yusuf’un rüya yorumlayabilme yeteneği vardır. Bundan dolayı zindan hayatı sona ermiştir. Hz. Yusuf bütün bu yaşananlara rağmen kardeşlerini affetmiştir.
Peygamberimizin Mekkelileri affetmesi ve Hz. Yusuf’un kardeşlerini affetmesi arasındaki benzerlikler şunlardır:

 1. Her ikisinin de şefkat duygularının yüksek olması
 2. Merhamet duygularının yüksek olması
 3. Erdemli kişiliğe sahip olmaları
 4. Dünya hayatına önem vermemeleri

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 32 Cevapları


Soru : Veda Hutbesi metnini araştırınız. Peygamberimizin Veda Hutbesi’nde verdiği evrensel mesajları içeren bir pano hazırlayınız. 


Cevap:

 1.  Bütün Müslümanlar kardeştir
 2. Riba ayağımın altındadır
 3. Tüm insanlar eşittir
 4. Zina haramdır
 5. Kan davaları kaldırılmıştır
 6. Müslümanların can ve mal güvenliği koruma altındadır

6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 33


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 33 Cevapları


Soru : Çevremizde gördüğümüz yanlışları düzeltmeye çalışmanın toplum huzuru açısından ne gibi faydaları vardır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız


Cevap:
Toplumda gördüğümüz yanlışları düzelterek toplumda güven, barış huzur ortamı sağlamış oluruz. İnsanların birbirine olan güveni sevgisi artar.
Daha huzurlu bir yaşam sürmemizi sağlarız. Bu sayede toplumda kavga dövüş azalır. Kötü davranışları gördüğümüz zamanlar bu insanları uyarmamız gerekir. Bu sayede bu istediğimiz ortamı sağlayabiliriz. Bizler de doğru davranışlarda bulunup insanlara güzel örnek olmamız gerekir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Çevremizde gördüğümüz ve yanlış davranışları olan insanların nazik ve kibar bir şekilde uyanmamızı gerekmektedir doğru bildiğimiz olaylar ve toplum için doğru olan tüm davranışlar toplumun huzuru ve mutluluğu içindir örneğin yere çöp atan bir bireyi gördüğümüz zaman kibar bir şekilde uyanmamız gerekir çünkü yaşamış olduğunuz çevre hepimiz için temiz ve düzgün olması gerekir Ayrıca hayvanlara eziyet eden veya ağaç dallarını kıran bir arkadaşımıza gördüğümüz zaman bu davranışının doğru olduğunu veya olmadığını ona güzel bir şekilde söylememiz gerekir çünkü insanları uyarmak ve doğru yola iletmek hepimizin görevidir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.