8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 14-15-16-17 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı İnsanın İradesi ve Kader Cevapları Sayfa 14, 15, 16, 17


İnsanın İradesi ve Kader Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 14-15-16-17 Cevapları


Soru : İnsan hangi özellikleriyle diğer varlıklardan ayrılır?


Cevap :
İnsan aklı olması sebebiyle diğer varlıklardan ayrılır. Diğer canlılar gibi insanda yer , içer, bazı duygu ve davranışlara sahiptir. Hücrelerden meydana gelir ve yaşamak için yemek, uyku gibi şeylere ihtiyaç duyar.
Ancak insanın aklı onu diğer varlıklardan üstün kılar. Çünkü insan bu aklı sayesinde gelişir ve davranışlarını geliştirir, ilerler. Hayvanların belli döngüler içerisinde kalması ve aynı şeyleri yapması , insanların ise teknolojiler geliştirmesi , işte bu yüzdendir.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 15 Cevapları


Bazı insanlar bir başarısızlıkla ya da olumsuz durumla karşılaştıklarında, “Kader böyleymiş, ne yapayım!”, “Alın yazım böyleymiş.” demektedirler.

Soru : Siz hiç böyle bir duruma şahit oldunuz mu? Bu gibi yaklaşımları doğru buluyor musunuz? Niçin? Sizce yaşadığımız olumsuzlukların önüne geçebilir miyiz? Tartışınız.


Cevap :
Evet, bu sözleri çok duyuyorum. Kader haktır ve doğrudur ancak ayeti kerimelerde insana çalışması ve mücadele etmesi, kendini tehlikeye atmaması gibi birçok şey emredildiğine göre demek ki başarmada ve başarısızlıklarda insanında payı vardır.
Peygamber Efendimiz ve sahabeler bize bu  konuda en büyük örnektirler. Onlar başarmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmış , zorluklar ve mücadelelere göğüs gererek savaşmışlardır. Bizlerde kadere inanmalı ama Allah’ın emrettiği şekilde elimizden gelen dikkat ve gayreti göstermeliyiz.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 16 Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 14-15-16-17 Cevapları Anka Yayınevi
“8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 14-15-16 Cevapları”

Soru : Konuda öğrendiğiniz bilgileri de dikkate alarak yukarıdaki şemayı sınıfınızda arkadaşlarınızla yorumlayınız.


Cevap :
İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük özellik aklı olmasıdır. İnsan aklı sayesinde irade sahibidir yani davranışlarını kontrol edebilme gücüne sahiptir. İşte o yüzden kendisine sorumluluklar verilmiştir.
İnsan ilim almalı ve bilgi sahibi olmalıdır. Aklı olduğu için ilim almalı ve amel etmelidir. İnsan birçok konuda özgürdür ancak bu özgürlüğünü haramlara girmeden yapmalıdır.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 17 Cevapları


Soru : Kader inancını yanlış anlayan, yaşadığı olumsuzlukların sorumlusu olarak kaderi gören bir insanın tepkilerini ele alan doğaçlama bir drama çalışması yapınız. 


Cevap :
Mert, bugün çok uykusuz olduğu halde geç kaldığı için arabanın yolunu tuttu. İşe biraz geç kaldığı için kırmızı ışıkta geçmiş ve öndeki aracı fark etmeyerek kazaya sebep olmuştu. Kazada başını yaralayan Mert, kadere kızıyor ve başına gelenlere mana veremiyordu. Kaza bu Allah’ tan gelir dese de yaptığı yanlışı anlamıyordu.
Çarptığı araçtaki adam imamdı. Kendisi de uykusuzluk ve kırmızı ışıkta geçmenin kendi tercihi olduğunu ve kendisinin imam olduğunu söyledi. Adam söylenenleri haklı bulsa da kazaya sebep olmuş ve hasar meydana gelmişti. Bu konuda daha dikkatli olacağını söyledi ve imamdan bu konuda bilmediklerini öğrendi. Hasarı ödedi ve dikkatli olmanın bir emir olduğunu anlayarak hareket etti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir insanı diğer canlılardan ayıran en büyük özellik akli olması ve aklıyla hareket etmesidir. Allah bari insanı yaratırken düşünmesine ve akıl sahibi olmasına imkan sağlanmış bu sebeple ibadet etmesi günahı beşeri ayet etmesi sevaplara yönelmesi ve islamı açıkça görebilmesi için aklını kullanması gerektiğini hayvanlar insanlar kadar aklını kullan masada yaşayabilmek için çoğalabilmek için ve çeşitli hangi hareketlerini yapabilmek için akıllarını kullanırlar. Yalnız insanların yapabilme gücü daha fazladır. Bir insan klını kullanarak Allahu Teala dön dünyadaki müdürlüğünde göreve İslam’a yönelmeli Hz Muhammed’e tanımalı ve yüce kitabımız kur’an-ı Kerim’i bolge okumalıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.