8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 34-37 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Zekât ve Sadaka İbadeti Cevapları Sayfa 34, 35, 36, 37


Zekât ve Sadaka İbadeti Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 34 Cevapları


Soru : Zekât kavramı sözlükte; artma, çoğalma, bereket, temizlenme gibi anlamlara gelir. Bu durum, zekât ibadetiyle ilgili olarak size neler düşündürmektedir?


Cevap :
Bu durum ban zekat veren kişinin parasının görünüşte azalsa da daha çok olacağına ve artacağına delalet eder. Zekat verildiği zaman alan insan ihtiyaçlarını karşılar.
Veren kişi ise hem malını temizlemiş , ahirette sevaplar kazanır ve malının bereketini arttırmış olur. İnsanlar zekat verdikleri zaman görünüşte ellerinden bir miktar mal çıkmış olur. Ancak bereketlenen mal ile aldıklarının hayrını görürler yada başka kolaylıklar yaşarlar.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 37 Cevapları


Soru : Sadaka-i cariye konulu bir sunu hazırlayınız. Sunuda okul, cami, çeşme, hastane vb. hayır amacıyla yaptırılan eserlere yer veriniz.


Cevap :
Sadaka-i cariye; kişinin öldükten sonra bile sevabı devam edeceği hayırlardır. Hadisi şerifte şöyle geçmektedir.
“İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat.”
Hadisi şerifte zikredilenlerden bir tanesi kendisi ile istifade edilen ilimdir. Allah yolunda insanların yararlanacağı eserler bırakmak, insanların bu eserleri okuyarak amel etmeleri , emir ve yasakları bu kitaplardan öğrenerek dikkat etmeleri sonucunda hayırlar bunu yazan ve emeği geçen insanlara verilecektir. Bu insan ölmesine rağmen hala yaşıyor ve ilim öğretiyor gibi amel defteri açık kalmaya devam edecektir.
Sadaka-i cariye ise vakıf kurma, cami, sebil, çeşme, köprü, medrese yaptırma gibi içerisinde ilmin ve hayrın yapıldığı yerlere olan desteklerdir. Bu yerlerde hayır işleri yapıldıkça , insanlar Allah’ ı zikrettikçe ve ihtiyaçlarını çeşme gibi yerlerden gördükçe bunu yaptıran insana hayattaymış gibi sevap yazılır ve amel defteri açık kalır..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zekat ve sadaka veren bir Müslüman sahip olduğu malin şükrünü tamamlamış olur. Bir müslüman her zaman sağlık rızık bereket için sadaka ve zekat vermelidir. Müslümanlar yardımlaşmak ve dayanışmak için sadaka ya artırılmalıdır. Bir müslüman Allahu Teala dedim verdiği nimetleri paylaşarak asıl olan ahirette birçok hayır ve birçok hasanat kazanır. Müslümanlar birbirine karşı zekat ve sadaka vererek Allahu Tealalin rızkını paylaşmış olur. Zaten İslamın şartlarından biri olan zekat vermeyi genellikle hayırlı gün ve gecelerde Kurban bayramında Ayrıca Ramazan Bayramı’nda yaparak birçok hayra sebep olabiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.