8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 80-81-82 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Değer Vermesi Cevapları Sayfa 80, 81


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsanlara Değer Vermesi Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 80 Cevapları


“İnsanlara layık oldukları değeri veriniz.” Münavi, Feyzül Kadîr, C 3, s. 57.

Soru : Yukarıdaki hadisten nasıl bir mesaj çıkarabiliriz?


Cevap :
Yukarıdaki hadis aslında hayatta mutlu olabilmek için ne kadar değerlidir. Bunu başarabilsek çok mesafe kat etmiş oluruz. Hak etmeyen bir insana çok fazla değer vermek ve onun için çabalamak sadece bizi yoracaktır. Eğer o insan bizi sevmiyor yada sevse de gereken değeri göstermiyorsa daha çok mutsuz olacak ve kahrolacağız. Oysaki hak ettiği değeri verirsek hem yorulmayacak hem de hayal kırıklığına uğramayacak, beklenti içine girmemiş olacağız.
Bazı insanlarda gerçekten hayatımızda olmaya değerdir. Bu insanlara da gereken değeri vermemek onları kaybetmemize neden olabilir. Zor günlerimizde yanımızda olan , bizi sadece biz olduğumuz için seven bazı insanlar vardır ki bu insanlar çok değerlidirler.


Sahabeden Enes bin Mâlik (r.a.) anlatıyor:
“Hz. Peygamber (s.a.v.) biriyle karşılaşıp konuşmaya başlayınca o kimse yüzünü çevirmedikçe kendisi o kişiden yüzünü çevirmezdi. Biri ile karşılaşıp elini tutunca adam elini bırakmadıkça elini çekmezdi.  Sahabilerle otururken ayaklarını asla uzatmazdı. O, insana verdiği önemin bir göstergesi olarak ölülerin arkasından olumsuz konuşulmasını ve kabirlerin üzerine oturulmasını da yasaklamıştı.”
Tirmizî, Birr, 51

Soru : Yukarıdaki metne göre Peygamberimiz (s.a.v.), insanlara değer verdiğini hangi davranışlarıyla ortaya koymaktadır? Belirleyiniz.


Cevap :
Peygamber Efendimiz insanların yanlış anlamasına sebep olacak hareketlerden kaçınmış ve insanlara bu şekilde davranarak kendilerini değerli hissettirmiştir.
Bir insana bu şekilde davranıldığı zaman kendini dinlenmeye değer ve iyi hisseder. Konuştuklarının önemseniyor olduğunu görmek ve güzel dinlenmek her insanın beklediği dinlenme çeşididir. Yanında saygıyla oturulması da insana değerli hissettirir. Kendine bu şekilde güzel davranan bir insanda o insana saygı ve sevgi besler.


Soru : Bunlar dışında daha başka ne gibi davranışlar, insana verilen değerin göstergesi olabilir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap :
Sözünün kesilmemesi, kendisi ile istişare edilerek fikrinin sorulması, görünmediği zaman sorulması ve ziyaret edilmesi, mutlu ve kötü günlerinde yardımda bulunulması insana verilen değerin göstergesidir.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 81 Cevapları


Soru : Aşağıdaki şemayı, Peygamberimizin (s.a.v.) insanlara değer vermesi açısından yorumlayınız. Siz, insanlara değer verdiğinizi nasıl ortaya koyuyorsunuz? Söyleyiniz.


8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 80-81-82 Cevapları Anka Yayınevi
“8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 80-81 Cevapları”

Cevap :
Gerçekten bu ahlaka sahip olan çok az gördüğüm insan var. Peygamberimizin ahlakını tanıdıkça anlıyor ve hayran oluyorum.
Bende insanlara değer verme açısından bunlara dikkat etmekle beraber, arkadaş ve akrabalarımla sık sık görüşmeye çalışıyor, aile ve sevdiklerime zaman zaman minik te olsa ikramlar ve hediyeler alıyorum. Bu aramızdaki sevgiyi arttırıyor.

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Bir Sure Tanıyorum: Kureyş Suresi ve Anlamı Cevapları Sayfa 82


Bir Sure Tanıyorum: Kureyş Suresi ve Anlamı Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 82 Cevapları


Soru : Kureyş suresinden ne gibi sonuçlar çıkarılabilir? Bu surede verilmek istenen mesajlar nelerdir?
Arkadaşlarınızla yorumlayınız.


Cevap :
Kureyş suresi Hz. Muhammed’in kabilesi olan Kureyş e inmiş, Kureyş in cahiliye döneminde verilen nimetlerden bahsedilmekte ve bu nimetler karşılığında Allah’a kulluk etmenin öneminden bahsedilmektedir.
Kureyş Mekke’nin önde gelen kabilelerinden olmasının yanı sıra Beytül haramın yani Kabe’nin burada olması Araplar içerisinde onlara ayrıcalık vermiş de üstün kılmışlardır. Bu sayede ticarette ilerlemiş vede zenginlik elde etmişlerdir. Bu nimetlere Allah’ın sayesinde kavuştuklarını hatırlatan bir suredir.
Bu sayede bizlere de verilen nimetlere şükür emredilmektedir. Üzerimizdeki bize verilen nimetlere baktığımız zaman gerçekten teşekkür etmemiz ve Rabb’ imize kulluk etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 8. Sınıf din kültürü ahlak bilgisi dersimizde Kureyş suresi’nin okunuşunu ve anlamını ve biz Müslümanlara vermek istediği temel ana duyguyu bu konu ile beraber daha iyi bir şekilde kavrayarak Kureyş suresini ezberledik. Din kültürü ahlak bilgisindeki dersler okumuş olduğumuz ayeti kelimeler ve öğrenmiş olduğunuz bütün bilgiler biz Müslümanlar için hayatımız boyunca bize lazım olacak temel bilgileri esas almaktadır.

  2. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifinde insanlara hak ettiği kadar değer verin izlediğin zaman insanların güzel ahlakla yaklaşmamız gerektiğini insanlara karşı saygılı ve hoşgörülü olmamız gerektiğini ve insanların bize davrandıkları gibi bizim de onlara yaklaşımımız ın aynı olması gerektiğini vurgulamıştır. Çevremizdeki insanlarla çeşitli sorunlar yaşadığımız zaman bunu hoşgörülü bir şekilde çözmeli birbirimize karşı önyargılı olmadan ve birbirimize karşı empati kurarak yaklaşarak sorunlarımızın üstünden geçebiliriz. Nitekim Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem yetimleri öksüzleri ihtiyarlara ve ihtiyaç sahiplerine merhametle yaklaşır tüm insanları değerini bil merhametle yaklaşır Ayrıca bitkilere ve hayvanlara ait merhametle yaklaştırdı.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.