8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 10-11-12-13-14 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Kader ve Kaza İnancı Cevapları Sayfa 10, 11, 12, 13, 14


Kader ve Kaza İnancı Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 10-11-12-13-14 Cevapları


Soru : Çevrenizdeki insanlar kaza ve kader kavramlarını hangi anlamda kullanmaktadır? Bu konudaki gözlemleriniz nelerdir?


Cevap :
Çevremdeki insanlar kaza ve kader kavramlarını genellikle kaderi kötülemek, veya başlarına bir şey  gelmemesi için dua etmek gibi durumlarda veya güzel kaderler olması için dua ederken kullanıyorlar.
Aslında bu kullanımlar insanları ve bu konuda bilgi sahibi olmayan çocuk , genç gibi insanları yanlışa yönlendirmektedir. Kader ve din hakkında kötü kullanımlara yer vermek din hakkında kötü bir izlenime sahip olmayı da beraberinde getirir. Bunun için konuşanlara dikkat etmek ve sevdirme yönlü olmak gereklidir.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 14 Cevapları


“Biz, rüzgârları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten bir su indirdik de onunla su ihtiyacınızı karşıladık. Biz bunları yapmasaydık siz onu (yeterli suyu) depolayamazdınız.” Hicr suresi, 22. ayet.
“Gece de onlar için bir delildir. Biz ondan gündüzü sıyırıp çekeriz de onlar karanlıklara gömülürler. Güneş kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, Aziz ve Alîm olan Allah’ın takdiridir.” Yâsîn suresi, 37-38. ayetler.

Soru : Yukarıdaki ayetlerde hangi yasalara işaret edilmektedir? Belirleyiniz.


Cevap :
Yukarıdaki ayette bitkilerin üremesi, yağmur yasası, gece ve gündüzün ardınca gelmesi ve güneş sistemi yasalarına dikkat çekmektedir. Gerçekten de teknoloji ve bilim bu kadar ilerlemesine rağmen bu sitemi açıklayacak bir söz bulunmaz.
Nasıl olduğu hakkında bilgiler olsa bile sonsuz bir gücün olduğu da bu noktada kesindir. Güneşin ve gezegenlerin hareketi ve bunu sistematik olarak yapmaları gerçekten şaşılacak bir şeydir. Bu bir yaratıcının işidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ahiret gününe iman kaza ve kadere iman imanın şartlarından olup hayrında şehrinde Allahu Teala geldiğine inanmak her zor durumda Allah’a yönelmek her iyilikte ve her güzellikte Allah’a şükretmek gibi durumları mızı niteleyen ve özeti yan durumlardır. Bir insanın doğduğu gün doğduğu yer ve anne ve babası kaderi olarak bilinmektedir. Gönderilmiş olduğumuz dünyada çeşitli sınavlardan geçerek Müslümanlığı sature nedir ve iyi bir Müslüman olursak ahirette cenneti hak kazanırız. Yalnız kötülük yaparak müşrik bir insan olursak elbette cehennem kapıları bize açılır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.