8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu Cevapları Sayfa 70, 71, 72


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 70 Cevapları


“Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” Tirmizi, Birr, 15.

Soru : Yukarıdaki hadisin vermek istediği mesaj nedir?


Cevap :
Peygamber Efendimiz çocuklara kızılmasını ve dövülmesini yasaklamış, onlara sevgi ile yaklaşılmasını emretmiştir. Yanında büyüyen sahibi kendisine kaş bile çatmadığını aktarmıştır.
Küçüklere küçük oldukları için merhamet etmek ve anlayışlı olmak, büyüklere ise saygı göstermek ve kibar davranmak şarttır. Bu büyükler akrabamız ve annemiz babamız da olsa saygımızı yitirmemeliyiz.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 71 Cevapları


Bir gün Peygamber Efendimiz (s.a.v.), torunu Hz. Hasan’ı (r.a.) kucağına almıştı. Allah Resulü (s.a.v.), torununu seviyor, öpüyordu. Bu duruma şaşıran Akra bin Habis isimli sahabi, Hz. Peygamber’e (s.a.v.) şöyle dedi:
– Ya Resulallah! Benim on çocuğum var ancak şimdiye kadar onlardan hiçbirini öpmüş değilim.
Peygamberimiz o sahabiyi şöyle uyardı:
– Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz.
Buhari, Edeb, 18.

Soru : Yukarıdaki olay, Peygamberimizin (s.a.v.) şefkat ve merhameti konusunda size neler düşündürmektedir?


Cevap :
Yukarıdaki olay, Peygamberimiz (sav) in çocuklara karşı olan sevgi ve merhametinin çok olduğunu göstermektedir. Peygamber Efendimiz zamanında çocuklara kızılmasını ve dövülmesini kınandığını biliyoruz. Bu çocukların masumluğuna olan merhametinin bir gereğidir.


Soru : Akra bin Habis isimli sahabinin çocuklarına davranışını onaylıyor musunuz, niçin?


Cevap :
Akra bin Habis isimli sahabenin çocuklarına davranışını onaylamıyorum. Çünkü sevgi gösterilmelidir. Birçok psikolojik sorunlar altında geçirilen sevgisiz veya şiddet içeren çocukluk anıları vardır.
Çocuk sevilmeye değer olduğunu ve değerli olduğunu ilk büyüdüğü yer olan ailesinin yanında öğrenir. Bu yüzden çocuklara sevgimizi göstermekten çekinmemeliyiz.


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.), “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” diyerek neyi kastetmiştir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap :
Merhamet etmeyen bir insana Allah’ ta merhamet etmez demek istemiştir. Yine merhametli olmayan bir insana daha sonra çocukları da merhamet edemez , etse bile bu konuda zorlanır.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 73 Cevapları


Soru : Yukarıdaki olaylar Hz. Peygamber’in (s.a.v.) merhameti konusunda size neler düşündürmektedir?


Cevap :
Peygamber Efendimiz sadece insanlara değil hayvanlara da olan merhameti gerçekten çok güzel . Bu kadar güzel bir insanın bizim Peygamberimiz olması ne güzel. Peygamberimizi bu yönleri ile tanımak İslamiyete olan sevgimizi arttırmaktadır.


Soru : Peygamberimizi (s.a.v.) örnek alan kişi, hayvanlara nasıl davranmalıdır? Arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap :
Peygamberimizi (s.a.v.) örnek alan kişi, hayvanlara merhamet etmeli, gereksiz yere öldürmemeli ancak tehlikeli bir hayvansa öldürmelidir. Hayvanların yuvalarını bozmamalı, hayvanları sevmeli ve korumalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İslam dininde önemli bir yeri olan büyüklerimize saygılı küçüklerimize sevgili olmak ahlaka ve davranışı peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin buydu ve benimsediği bir ahlaktır. İslam dininde anne ve babaya saygılı olmak issan küçükleri severek merhametli yaklaşmak yardıma ihtiyacı olan insanlara merhametli ve saygılı bir şekilde yardım etmek İslam dininin gerekliliği arasında yer almaktadır. Ayrıca birbirimizle konuşurken aygılı ve hoşgörülü konuşmak birbirimize incitecek davranışlardan ve sözlerde uzak kalarak kendimizi ifade etmek komşularımıza ve akrabalarımıza ziyaret ederek onlara saygımızı ve sevgimizi belirtmek gerekli İslam ahlakı arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.