8. Sınıf Din Kültürü

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 38-39-40 Cevapları Anka Yayınevi

8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Zekât ve Sadakanın Bireysel ve Toplumsal Faydaları Cevapları Sayfa 38, 39, 40


Zekât ve Sadakanın Bireysel ve Toplumsal Faydaları Cevapları


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 38-39-40 Cevapları


Soru : İnsan, muhtaç durumda olan birine yardım ettiğinde ne gibi duygular yaşar?


Cevap :
İnsan, muhtaç durumda olan birine yardım ettiğinde kendini mutlu , huzurlu hisseder.
Bir insanın duasını almanın huzuru içerisinde rahat uyur. Bir insanın işini çözmüş olmak insana değerli hissettirir. İnsanlar değerli hissetmeyi severler ve psikolojileri için gerekli olan bu duyguyu burada da hissederler.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 39 Cevapları


Soru : Sınıfınızda beş kişilik bir grup oluşturunuz. Grubunuzda yer alan kişilerle, komşulara yardım etmemenin ve onların yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalmanın neden olacağı toplumsal sorunları konu alan bir drama çalışması yapınız.


Cevap :
Sınıfınızda beş kişi seçiniz. Bunlardan her birine yazılacak olan görevleri veriniz. Mehmet çok çalışkan bir çocuktu. Okulda öğretmenini çok iyi dinler ve okuyup belli yerlere gelmek için mücadele ederdi. Mehmet’ in babası hasta olduğu için her zaman işe gidemez , gidemediği içinde belirli bir getiremezdi.
Babası Mehmet’e : _ Oğlum okumaya olan azmini görüyorum. Annen vefat etti. Bende ben pek iyi değilim artık. Seni gücüm yettikçe okutacağım. Ancak sana bu sene okul önlüğü alacak param yok ” dedi
Mehmet bir yandan üzgün bir yandan babasına olan sevgisiyle: ” Önemli değil baba, gömleğimle giderim” dedi.
Mehmet gömleği ile gittiği okulda öğretmeninden azar yemiş ve arkadaşları tarafından dalga geçilmişti. Okula gitmek istemeyen Mehmet ne yapacağını bilemiyordu. Komşusuna ziyarete gittiklerinde komşuları da onu okumak istemiyor sanarak azarlamışlardı.
Mehmet artık okula gider gibi evden çıkıyor ve çalışarak para kazanıyor ailesine getiriyordu. Ailesi ona onun dediği gibi okuldaki öğretmenlerin yardım ettiğini sanıyorlardı. Aylar böyle geçerken Mehmet arkadaşlarının etkisiyle daha çok kazanmak için ufak çapta hırsızlıklar da yapmaya başladı.
Okula gitmediği için ve pasaklı sandıkları bu çocuğun aslında neler yaşadığını görmüyorlardı. Öğretmenleri çok uzakta oturmuyordu. Mehmet bir gün alışveriş eşyalarını çalmaya çalıştığı kişinin Mehmet olduğunu fark etti. Elinden tutarak onu evine götürdü ve olanları anlamaya çalıştı. Mehmet’ in durumunu görünce komşusu olmaktan ve bu hale gelene kadar çocuğu fark etmemekten utandı. Babasının tedavisi için mahallece para toplansa da iyileşemedi. Öğretmeni Mehmet’ i evlatlık olarak aldı ve her zaman destekçisi oldu. İyi bir doktor olan Mehmet bu günleri asla unutmadı.


8. Sınıf Din Kültürü Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 40 Cevapları


Soru : Aşağıdaki şemaya, zekât ve sadakanın kişiye ve topluma faydalarıyla ilgili örnekler yazınız.


Cevap :
Zekât ve sadakanın faydaları:

  1. . Mal dengesini sağlar
  2. . Hırsızlığı önler
  3. . İnsanlar arasında sevgi bağı oluşturur
  4. . Kaza ve belayı önler
  5. . İnsanların geçim darlığı sebebiyle bunalıma girmesini engeller
  6. . Malı temizleyerek , bereket sağlar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zekat ve sadaka vermenin önemi toplum arasında oldukça büyük olduğu için bu gibi ibadetler yardımlaşma ve dayanışma kapılarını açmaktadır. Bir insanın şükür sebeplerinden biri olan zekat ve sadaka ye Müslümanlar bolca vermelidir. Sadaka ve zekat veren bir Müslümanın maddi olanakları ve manevi duyguları güzelleşir ve Allah’ın izniyle artar. Bir insan sahip olduğu olanakları paylaştığı zaman yüce yaratıcının ona sonsuz nimet kapılarının sonuna kadar açtığını gözlemleyebiliriz. Bir toplumda yetimler öksüzler ihtiyaç sahipleri yaşlılar hastalar ve komşularımız akrabalarımız sahip olduğumuz imkanları çerçevesinde sadaka ve zekat verdiğimiz zaman hem birlikte ki güzel duygularımızı pekiştirir hem de birbirimize yardım etmenin güzel duygularını taşırız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.